29. května 2007 • 00:00

Garzelli si dojel pro druhou výhru

Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?

Favorité si na Giru dopřáli odpočinkový den před zítřejším pekelným stoupáním. Po sólovém úniku tak vyhrál Stefano Garzelli, který v neděli přišel o šanci na přední umístění.

Vítěz Gira d'Italia z roku 2000 Stefano Garzelli po sólovém úniku vyhrál na slavném italském závodu 16. etapu z Agorda do rakouského Lienzu. V růžovém trikotu nejlepšího cyklisty zůstal jeho krajan Danilo Di Luca. Garzelli, který na lídra závodu ztrácel před dnešní etapou více než dvacet minut, ujel na 123. kilometru se skupinkou dalších sedmi jezdců. Třicet kilometrů před cílem se odhodlal k sólovému úniku a na 189 kilometrů dlouhé trati si dojel pro vítězství. Peloton s vedoucím jezdcem průběžného pořadí Di Lukou i oběma Čechy Pavlem Padrnosem a Františkem Raboněm dojel v chladném a deštivém počasí se ztrátou více než osmi minut. Pro třiatřicetiletého Garzelliho byl po dni volna dnešní triumf druhým v letošním ročníku, když vyhrál sobotní 14. etapu. Ve středu čeká cyklisty 142 kilometrů dlouhá etapa, která s velkou pravděpodobností výrazně promluví od konečného pořadí. Odstartují v Lienzu a v závěru je čeká v některých místech až 22 % stoupání na 1750 metrů vysoký Monte Zoncolan. Poslední horská etapa letošního Gira je považována za nejtěžší výjezd v historii profesionální cyklistiky. Závod skončí v neděli v Miláně.

Výsledky - 16. etapa (189 km): 1. Garzelli (It.) 5:34:07, 2. Mangel (Fr.), 3. Serrano (Šp.), 4. Rubiera (Šp.), 5. Caucchioli (It.), 6. Lastras (Šp.) všichni -1:01, 7. Commesso, 8. Visconti (oba It.), 9. Bazajev (Kaz.), 10. Bernucci (It.) všichni -2:29, ...101. Padrnos, 140. Raboň (oba ČR) oba -8:10. Průběžné pořadí: 1. Di Luca 73:43:12, 2. Mazzoleni (oba It.) -1:51, 3. Schleck (Luc.) -2:56, 4. Simoni -3:19, 5. Cunego -3:23, 6. Riccardo Ricco (všichni It.) -3:39, 7. Arroyo (Šp.) -6:05, 8. Sella (It.) -7:02, 9. Petrov (Rus.) -7:29, 10. Bruseghin (It.) -9:29, ...68. Raboň -1:34:50, 74. Padrnos -1:38:07.