3. června 2007 • 00:00

Di Luca vyhrál cyklistické Giro d'Italia

Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

Vítězem 90. ročníku Giro d'Italia se stal domácí cyklista Danilo Di Luca, který vyhrál slavný závod poprvé v kariéře.

Vítězem 90. ročníku Giro d'Italia se stal domácí cyklista Danilo Di Luca, který vyhrál slavný závod poprvé v kariéře. Prodloužil tak vítěznou sérii italských jezdců na Giru na jedenáct let. Poslední etapu třítýdenního závodu s cílem v Miláně dnes vyhrál Ital Alessandro Petacchi, jenž triumfoval v letošním ročníku už popáté. Di Luca, který dosud sbíral úspěchy hlavně v jednorázových závodech, potvrdil roli jednoho z favoritů. V růžovém trikotu vedoucího jezdce strávil člen stáje Liquigas celkem třináct dní a sebevědomě mířil k životnímu triumfu. "Už jsem vyhrál klasické závody a celkové hodnocení ProTour, ale vítězství na Giru znamená nejvíc. Tenhle den nikdy nezapomenu," uvedl Di Luca, jehož stájovým kolegou je český talent Roman Kreuziger. "Před startem Gira jsem si říkal, že bych mohl vyhrát, ale ne tímhle způsobem. Ale zvládl jsem to dobře. Jel jsem chytře, ani jednou jsem se nedostal do úzkých. Je potřeba dospět do určitého věku a naučit se prohrávat. Velké porážky vás hodně naučí," prohlásil vítěz, jenž dostál své přezdívce "Zabiják". "Mám ji rád, protože vystihuje můj styl závodění a touhu po vítězství. Jsem perfekcionista a půl roku jsem tvrdě dřel, abych si splnil tenhle cíl," konstatoval Di Luca, jenž vynechá Tour de France a chce se připravit na mistrovství světa ve Stuttgartu. Di Luca zvítězil po 3442 kilometrech s téměř dvouminutovým náskokem před objevem závodu Andym Schleckem z Lucemburska. Jednadvacetiletý závodník vyhrál soutěž mladých jezdců a získal bílý trikot. Bodovací soutěži kraloval suverénně Petacchi, jenž si vynahradil zklamání z loňska, kdy musel už třetí den závodu odstoupit kvůli zranění kolena. V Miláně dnes hladce odsunul v hromadném finiši na další místa Argentince Maximiliana Richezeho a italského mistra světa Paola Bettiniho a připsal si 24. etapové vítězství na Giru. Na rekordmana závodu Maria Cipolliniho ztrácí 18 triumfů. Čeští cyklisté nebyli letos na Giru příliš vidět. Pavel Padrnos obsadil při svém devátém startu 73. místo, František Raboň zakončil druhou účast v závodu o šest míst za ním. Výsledky - 21. etapa (185 km): 1. Petacchi (It.) 5:18:14, 2. Richeze (Arg.), 3. Bettini, 4. Palumbo, 5. Zanini (všichni It.), 6. Mondory (Fr.), 7. Usov (Běl.), 8. Gatto (It.), 9. Fothen (Něm.), 10. Breschel (Dán.), ...98. Padrnos všichni stejný čas, 133. Raboň (oba ČR) -32. Konečné pořadí: 1. Di Luca (It.) 92:59:39, 2. A. Schleck (Luc.) -1:55, 3. Mazzoleni -2:25, 4. Simoni -3:15, 5. Cunego -3:49, 6. Ricco (všichni It.) -7:00, 7. Petrov (Rus.) -8:34, 8. Bruseghin -10:14, 9. Pellizotti (oba It.) -10:44, 10. Arroyo (Šp.) -11:58, ...73. Padrnos -2:09:01, 79. Raboň -2:13:05. Týmy: 1. Saunier Duval-Prodir 278:11:31, 2. Liquigas -3:53, 3. Lampre-Fondital -6:06. Bodovací soutěž: 1. Petacchi (It.) 185 b., 2. Di Luca 130, 3. Bettini 120. Vrchařská soutěž: 1. Piepoli 79, 2. Baliani (oba It.) 46, 3. Di Luca 45. Nejlepší mladý jezdec: 1. A. Schleck 93:01:34, 2. Ricco -5:05, 3. Pozzovivo (It.) -22:00.