Cyklokrosařka Nash má formu. V belgickém Namuru byla suverénní

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Kateřina Nash při svém prvním startu v sezoně Světového poháru v cyklokrosu vyhrála závod v belgickém Namuru. Sedmatřicetiletá Češka za sebou nechala o více než půl minuty sedminásobnou mistryni světa Marianne Vosovou z Nizozemska a šest týdnů před domácím světovým šampionátem v Táboře si připsala třetí pohárové vítězství v kariéře.

Prachatická rodačka Nash zahájila cyklokrosovou sezonu jako tradičně ve Spojených státech, kde trvale žije. Do Česka se vrátila teprve minulý týden a v sobotu v Milovicích získala český titul. "Jsem z toho překvapená, protože nikdy nevíte, jakou máte formu, pokud nezávodíte proti Evropankám. Byl to opravdu dobrý den," řekla česká cyklistka po závodě.

Vynikající formu dnes Nash prokázala i na mezinárodní scéně, kde nedala soupeřkám šanci. Cyklokrosovou královnu poslední dekády Vosovou, jež si také odbyla v sezoně SP premiéru, porazila o 34 sekund. Pravidelná účastnice elitního seriálu Katherine Comptonová z USA měla na třetím místě odstup již 1:07 minuty.

"Startovala jsem zezadu, takže jsem musela být trpělivá a propracovávat se vpřed. Věděla jsem, že Marianne ujede, jak to obvykle dělá, ale zůstala jsem v klidu a stále jsem ji viděla. Pak jsem se k ní začala přibližovat, a když jsme se dostaly do kontaktu, jelo se mi opravdu dobře," popsala průběh závodu Nash.

Dnešní úspěch je pro důležitým krokem na cestě k vysněné medaili na domácím MS v Táboře, které se jede 1. února. "Dodá mi to hodně sebevědomí, konečně jsem se mohla poměřit se světovou konkurencí," pochvalovala si Nash.

Bývalá běžkyně na lyžích a také úspěšná bikerka dnešním triumfem navázala na svá pohárová vítězství z Roubaix 2010 a Tábora 2011. Další dvě nejlepší české reprezentantky dojely v druhé desítce - Martina Mikulášková byla dvanáctá, Pavla Havlíková šestnáctá.

Závod mužů vyhrál Belgičan Kevin Pauwels a druhým vítězstvím v sezoně potvrdil své vedení v průběžném pořadí. Nejlepší z Čechů byl až 21. Lubomír Petruš.

5. Ferrandová-Prévotová (Fr.) -1:52,
6. Cantová (Belg.) -2:07, ...12. Mikulášková -3:58, 16. Havlíková -4:41, 42. Nosková, 48. Kuntová, 50. Lukešová všechny -1 kolo, 54. Mináriková-Švecová (všechny ČR) -2 kola.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů):
1. Cantová 178,
2. Comptonová 177,
3. Van Loyová 146, ...9. Havlíková 86, 10. Mikulášková 84, 12. Nash 60, 36. Nosková 14, 51. Kuntová 3.

Muži do 23 let:
1. Van Aert (Belg.) 51:56,
2. Van der Poel (Niz.) -53,
3. L. Sweeck (Belg.) -59, ...12. Ťoupalík -3:30, 21. Skála -5:23, 39. Vrána, 41. Schubert oba -3 kola, Nipl (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů):

1. Van Aert 110, ...
11. Ťoupalík 43, 13. Skála 38.

Junioři:

1. Jacobs (Švýc.) 40:11, ...34. Březina -4:37, 47. Jelínek -6:00, 55. Kunt -7:04, 56. Matějček -7:11, 58. Vojíř (všichni ČR) -8:20.