20. srpna 2015 • 15:50

Vuelta startuje šokem: sobotní časovka vede po pláži, jezdci se bouří

Autor:
Časovka Vuelty se pojede i na písku
TOP VIDEA
Vízek o soudu s Berbrem: Na FAČR je hodně svědků proti mně, ale momentálně sedí! Vízek o soudu s Berbrem: Na FAČR je hodně svědků proti mně, ale momentálně sedí!
Messiho TOP 5 GÓLŮ sezony: Pumelice i chytré zasekávačky Messiho TOP 5 GÓLŮ sezony: Pumelice i chytré zasekávačky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hodně nečekané překvapení čekalo na cyklisty, kteří si ve čtvrtek ráno přijeli vyzkoušet části sobotní úvodní etapy letošní Vuelty, časovky s cílem v přímořské Marbelle na jihu Španělska. Sedm a půl kilometrů dlouhá trasa se vine podél moře, vede přes plážové chodníčky a dokonce skrz zlatavý písek! „Děláte si srandu?“ mračí se například Nicolas Roche, jezdec týmu Sky.Místo na silnici začne letošní Vuelta, jubilejní 70. vydání tohoto třetího z pravidelných závodů Grand Tours, na pláži. Ospalé letovisko Marbella v rozpálené jihošpanělské Andalusii, vyhledávané především britskými a ruskými turisty, hostí úvodní časovku skutečně stylově. Tedy hlavně pro dovolenkáře…

Elitní cyklisté budou muset v rámci bitvy s chronometrem zdolat také typické pobřežní promenády z dřevěných desek, úseky napříč plážemi jim překlenou dráhy složené z gumových čtverců, na jiná místa pláže nanosili organizátoři desky z dřevotřísky.

Část etapy nakonec pojede i pískem. „To jako vážně? Jaký z toho máte dojem?“ zvedal na konci tréninku obočí Chris Froome, vítěz letošní Tour de France. Ihned vyrazil za představitelem cyklistické asociace, pověřeného dohledem na Vueltou, aby se ho tázal: „Přijde vám rozumné nechat nás v rychlosti nad padesát kilometrů v hodině jezdit plážovým pískem?“

Jeho kolegové z pelotonu si už takové servítky nebrali. „Tohle myslí UCI vážně, že je akceptovatelné?“ namířil Rory Sutherland z Movistaru prstem na funkcionáře Mezinárodní cyklistické unie. „Časovka Vuelty!!!! Děláte si srandu????“ rozpálil se na Twitteru Nicolas Roche.

Do soboty, než Vuelta začne, se zvedne dotazů a připomínek jistě ještě více. Pravděpodobné ale je, že cyklisté ani s protesty nic nezmůžou, vzhledem k tomu, že organizátoři jsou se svým nápadem nechat Frooma a spol. bojovat v pruhu mezi lehátky a palmami spokojeni.

Oficiální twitterový účet závodu ukazuje na fotografii jednorázově vytvořenou rampu, pokrytou rudou barvou a vedoucí kamsi doprostřed pláže kousek od moře. To má být cíl vstupní etapy.

„Všechno je připraveno!“ hlásí tým Vuelty hrdě.