+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu. Sledujte nás na Facebooku a
dozvíte se vše jako první.
22. září 2015 • 23:40

Sáblíková pojede do RIA! V časovce si vybojovala olympiádu

Autor:
Obojživelnice Martina Sáblíková vybojovala na MS v americkém Richmondu 12. příčku v jízdě proti chronometru a získala pro Česko místo do olympijského závodu příští rok v Riu.
TOP VIDEA
Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty
Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvanáct let po památném pátém místě Lady Kozlíkové v časovce na olympiádě v Aténách se na olympijských hrách představí na silnici další česká cyklistka. Obojživelnice Martina Sáblíková vybojovala na MS v americkém Richmondu 12. příčku v jízdě proti chronometru a získala pro Česko místo do olympijského závodu příští rok v Riu. To si také sama obsadí.„Jsem strašně šťastná, že to vyšlo, ale byly to šílené nervy. Jsem plná emocí a mám obrovskou radost. I kvůli všem lidem, kteří mi fandili,“ napsala Sáblíková na svůj facebookový profil.

Po trojí účasti na zimní olympiádě se stane (po Kateřině Neumannové a Kateřině Nash) teprve třetí českou ženou, která se představí na Hrách v zimě i v létě.

„Je to obrovský úspěch. Přála jsem Martině, aby na můj start v Aténách navázala a do Ria se kvalifikovala. Věřila jsem, že se jí to podaří,“ radovala se i Kozlíková u televizoru ve svém Penzionu Lada, jemuž se po skončení kariéry věnuje.

V olympijské kvalifikaci rozhodovalo tzv. redukované pořadí, kdy se každé zemi počítala jen ta nejlepší závodnice. Protože před Sáblíkovou skončilo po dvou cyklistkách z Nizozemí, USA a Německa, tři soupeřky se české závodnici škrtly. Jistotu měla první desítka, Sáblíková se do ní vešla. Mistryní světa se stala Linda Villumsenová z Nového Zélandu.

Od prvních mezičasů se rychlobruslařská šampionka držela mezi nejrychlejšími cyklistkami, které se do té doby pustily na trať. Ve čtvrtině trati čtvrtá, v polovině časovky šestá, po třech čtvrtinách jízdy stejně tak.

Na ledě Sáblíková na dlouhých distancích zrychluje. A na kole? Svěřenkyně trenéra Petra Nováka sahala i po umístění na provizorním pódiu, cíl protnula s vyčerpanou grimasou v obličeji jako aktuálně čtvrtá žena průběžného pořadí.

„Technicky Martina jela dobře, bylo vidět, že i v zatáčkách je jistější, techniku a pohyb na trati měla zvládnutý hezky. Na tom zapracovala. Držela si svůj rytmus, který nasadila, v závěru nezvadla, měla dobře rozvržené síly. To je taky důležité a svědčí to o její vyzrálosti. Fyzicky na tom je dobře,“ chválila Kozlíková.

Na potvrzení olympijské kvalifikace bylo třeba čekat, protože nejlepší časovkářky na startu ještě čekaly. A hvězdy se začaly tlačit kupředu. Závodnice s německou, americkou nebo nizozemskou vlaječkou u jména nemusely českou uchazečku o Rio zajímat, ale třeba Ruska Taťána Antošinovová ji předčila o niterných 58 vteřin.

Bude to bolet, nebo nebude?

„Měla jsem hrozný strach, že to nedopadne. Když mě předjela ta Ruska o pár setin, říkala jsem si, že jestli tímhle přijdu o olympiádu, tak se snad zblázním. Naštěstí to bylo drama se šťastným koncem,“ oddechla si Sáblíková. Klíčové příčky udržela; na další soupeřku, která ji z desítky mohla vyřadit, najela přes 16 vteřin. A mohla začít slavit.

„Byla to možná nejtěžší časovka, jakou jsem v životě jela. Hlavní kvůli silnému větru, který se pořád točil. Vím, že jsem měla rezervy v zatáčkách, ale nejdůležitější je, že se podařilo vybojovat Rio. To je to nejdůležitější!“ zvolala do světa.

Časovka jednotlivců:Ženy (30 km):

1. Villumsenová (N. Zél.) 40:30, 2. Van der Breggenová (Niz.) -3, 3. Brennauerová (Něm.) -5, 4. Garfootová (Austr.) -9, 5. Armstrongová -21, 6. Stevensová (obě USA) -27, 7. Van Dijková (Niz.) -54, 8. Amjaljusiková (Běl.) -1:06, 9. Duycková (Belg.), 10. Worracková (Něm.) obě -1:19, ...12. Sáblíková (ČR) -1:22.

Junioři (30 km):

1. Appelt (Něm.) 37:45, 2. Costa -17, 3. McNulty (oba USA) -1:00, ...29. Otruba (ČR) -3:05.