Brambilla válí, po časovce uhájil o sekundu růžový dres lídra Gira

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Italský cyklista Gianluca Brambilla těsně uhájil růžový trikot lídra Gira d'Italia i v dnešní časovce. Na náročné kopcovité trati dlouhé 40,4 kilometru obsadil 17. místo a v čele průběžného pořadí má před pondělním dnem volna sekundový náskok před dnes šestým Bobem Jungelsem z Lucemburska.

Druhou časovku letošního ročníku Gira vyhrál v deštivém počasí Primož Roglič. Slovinský jezdec, jenž se do roku 2011 věnoval skoku na lyžích a na můstku dokonce získal titul juniorského mistra světa v soutěži družstev, překvapil už v úvodní časovce v Apeldoornu druhým místem, když těsně prohrál s Tomem Dumoulinem. Tentokrát na mokrých cestách vinařským regionem Chianti porazil druhého Rakušana Matthiase Brändleho o deset sekund.

Na kluzké silnice doplatil například dosud druhý muž průběžného pořadí Ilnur Zakarin. Ruský cyklista na trati dvakrát upadl, podruhé dokonce v poslední zatáčce před cílovou rovinkou, a klesl na 11. místo.

Po druhém odpočinkovém pondělku bude 99. ročník Gira pokračovat desátou etapou, v níž dostanou opět příležitost vrchaři. Peloton čekají tři kopce třetí kategorie a jedno stoupání první kategorie.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 9. etapa (Chianti, časovka jednotlivců 40,4 km):

1. Roglič (Slovin./LottoNL) 51:45, 2. Brändle (Rak./IAM Cycling) -10, 3. Längen (Nor./IAM Cycling) -17, 4. Cancellara (Švýc./Trek) -28, 5. Vorobjev (Rus./Kaťuša) -30, 6. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -45, 7. Küng (Švýc./BMC Racing) -58, 8. Van Emden -1:08, 9. Tjallingii (oba Niz./LottoNL) -1:16, 10. Amador (Kost./Movistar) -1:19.

Průběžné pořadí:

1. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step) 34:33:04, 2. Jungels -1, 3. Amador -32, 4. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -51, 5. Nibali (It./Astana) -53, 6. Valverde (Šp./Movistar) -55, 7. Dumoulin (Niz./Giant) -58, 8. Landa (Šp./Sky) -1:18, 9. Majka (Pol./Tinkoff) -1:45, 10. Fuglsang (Dán./Astana) -1:51.