29. května 2016 • 04:00

Po**al jsem si to sám! Outsider se připravil o triumf z Gira hloupým pádem

Autor:
Steven Kruijswijk a jeho střemhavý pád do sněhové bariéry, který ho zřejmě stál triumf na Giru d'Italia
TOP VIDEA
Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále
Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejen velkou stíhací jízdou si Vincenzo Nibali zajistil svoje druhé prvenství na Giru d’Italia v kariéře. K tomu, že dnes do cíle v Turíně dojede jako vítěz, přispěl i svojí fatální chybou v páteční horské etapě do té doby nezlomný Steven Kruijswijk. Excelující outsider tehdy při sjezdu z nejvyššího kopce závodu narazil do sněhu, zničil kolo, zlomil si žebro a propadl se až na průběžné 4. místo. „Posral jsem si to sám,“ věděl moc dobře nizozemský vrchař. Den po svém selhání se rozmluvil o tom, jak se připravil o životní šanci.Po tři týdny neudělal jedinou chybu, poslední týden jel neohroženě v růžovém dresu. „Pokud sám neselže, Giro vyhraje,“ věděli i největší soupeři. Zkratu nečekaného lídra se však nakonec přece jen dočkali. Steven Kruijswijk upadl ve zdánlivě snadné zatáčce, lemované bariérou ze sněhu, a dal tak šanci vyhrát závod ostatním.

„Věřím, že jsem byl jedním z nejlepších závodníků na Giru,“ řekl hrdě. „Bohužel v můj neprospěch patří k cyklistice taky schopnost udržet se na kole a v tom jsem já v pátek neuspěl.“

VIDEO | Podívejte se na spektakulární Kruijswijkův pád


Na cestě ve sjezdu z Colle dell’Agnello, nejvyššího bodu letošního Gira, se prý chystal posvačit, aby nabral energii. „Stupidní chyba. Jel jsem na hraně, zároveň jsem chtěl jíst a pít. Posral jsem to. Následoval jsem ty nejlepší (Nibaliho a Chavese), pak jsem udělal tuhle chybu a skončil ve sněhu. Posral jsem si v ten moment celé Giro,“ přiznal Kruijswijk.

Nibali s Chavesem mu ujeli a Nizozemec už je nikdy nedohnal. Na hotel dorazil vysílený, špatným zprávám ale neměl být konec. Ukázalo se, že má zlomené žebro.

Má s tím cenu pokračovat? Kruijswijk se zapřel, ještě se chtěl pokusit o nemožné. Bojoval i v sobotní poslední horské etapě, ale marně.

Nebylo divu. Měl za sebou bezesnou noc, během níž se na posteli převaloval ve stresu ze zmařené šance a v bolesti kvůli žebru.

„Mohl jsem se jen zkusit držet, ale nešlo to. Už jsem nemohl udělat víc. Pořád jsem hodně zklamaný a je velká škoda, že tady stojím bez růžového dresu,“ říkal novinářům v sobotu.

Do dnešního turínského cíle tak nedojede jako vítěz, ale naopak jako jeden z poražených celého Gira.