11. září 2015 • 16:11

Dívčí války! Liga žen v americkém fotbale hlásí českou premiéru

Autor:
TOP VIDEA
Valencia - Real Madrid: Luxusní zásah Valencie! Z otočky se trefil Zaza Valencia - Real Madrid: Luxusní zásah Valencie! Z otočky se trefil Zaza
Bez Dočkala se naše cíle nemění, říká Požár před odvetou Bez Dočkala se naše cíle nemění, říká Požár před odvetou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vysedávání na kafíčku? Klábosení a nekonečné obrážení obchodů s novou módou? Zapomeňte. Tyhle holky jsou z jiného těsta. Milují tvrdost, nebojí se ran a šrámů. A vyžívají se ve vzájemném poměřování vlastních fyzických parametrů. Nyní k tomu mají ideální příležitost, už o víkendu totiž startuje první oficiální ročník české ligy žen v americkém fotbale.Ve Spojených státech je americký fotbal sportem číslo jedna. Zápolení vysokých a silných chlapů, vyhrocené bitvy na samotné hranici tvrdosti. Milují je lidé od New Yorku po San Francisco, finále tamní profesionální soutěže NFL patří tradičně mezi nejsledovanější sportovní události roku. Rovněž v Čechách se popularita jednoho z nejtaktičtějších sportů na světě neustále rozmáhá.

Mužská liga má v tuzemsku několikaletou tradici, nyní se k ní premiérově připojuje i oficiální soutěž žen. Ano, tohle není sport, který by byl něžnějšímu pohlaví zapovězen. „Nejsem žádná přehnaně emancipovaná feministka, ale hrozně nerada mám v životě škatulkování, a to i ve sportu. Myslím, že ženská i mužská stránka ke každému sportu patří,“ vykládá Anna Marie Landorová, obránkyně celku Prague Harpies, které jsou nejdéle fungujícím týmem u nás (od roku 2010) a mají za sebou zahraniční konfrontaci s celky z Německa, Polska, Maďarska či Norska.

Pracovnice bankovního institutu, právnička, učitelka, či zaměstnankyně dopravního podniku. Ty všechny a mnoho dalších dívek pravidelně ve volném času odhazují civilní mundůr, sahají po chráničích, přilbách a s vervou se noří do světa soubojů, nárazů, strkanic a přetlačování. „Holky do toho jdou hlava nehlava, umí zahrát i výbornou akci,“ upozorňuje trenér Prague Harpies Nikita Maximov.

CZECH BOWL: Black Panthers smetli Bobcats a slaví titul

V Česku startuje liga ženského amerického fotbalu
V Česku startuje liga ženského amerického fotbalu

Samozřejmě, americký fotbal v podání žen má určité zákonitosti. Místo jedenácti hráčů je na každé straně jen osm hráček, tvrdost a taktická vyspělost nejsou na takové úrovni jako u mužů. Rovněž fyzické možnosti dívek jsou značně omezeny. Hráčská základna se přesto neustále rozšiřuje. „Nám je jasný, že v našem pojetí to nikdy nebude vypadat jako v NFL, ale když tě to baví, tak ti to je prostě fuk. Hokej taky každej nehraje jako Jarda Jágr – a je to důvod, proč by ho neměl hrát? Podle mě ne,“ usmívá se útočnice Prague Harpies Anna Francová.

Logicky se nabízí otázka, co dívky k tomuhle sportu přitahuje. Ke sportu, ve kterém úmorná dřina a bolest lemují každý zápas, každý trénink. „Většinu holek k tomu vede touha dělat něco neobvyklého, netradičního. Chuť se vybít a dělat naplno kolektivní sport i ve věku, kdy na spoustu jiných sportu jsou už „staré“,“ konstatuje Tereza Fafelová, v civilu zdravotní sestřička.

První oficiální ročník ligy žen v americkém fotbale je odměnou pro všechny, kteří se na rozkvětu v Čechách stále mladého sportu podílejí. Soutěž startuje už v neděli, kdy se od 16 hodin na atletickém stadionu Slavie utkají celky Prague Black Cats a Prague Harpies.

Témata:  sportamerický fotbal