25. září 2015 • 19:57

Unikátní zápas v americkém fotbale: V akci se představí američtí vojáci

Autor:
TOP VIDEA
Valencia - Real Madrid: Luxusní zásah Valencie! Z otočky se trefil Zaza Valencia - Real Madrid: Luxusní zásah Valencie! Z otočky se trefil Zaza
Bez Dočkala se naše cíle nemění, říká Požár před odvetou Bez Dočkala se naše cíle nemění, říká Požár před odvetou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalový stadion FK Slavoj Český Krumlov se v sobotu 26. a v neděli 27. září stane dějištěm vzpomínkové akce Svoboda a sport. Největším lákadlem víkendového programu je unikátní utkání v americkém fotbale v podání amerických vojáků.Stejně jako před 70ti lety, v září 1945, kdy se na louce u Vltavy v Českém Krumlově hrál jeden z prvních poválečných zápasů ligy amerického fotbalu armády Spojených států a vůbec první zápas amerického fotbalu v Československu.

V roce 1945 proti sobě stála 94. pěší divize a 22. sbor Armády USA, v sobotu 26. září se utká armádní celek USA s letošními obhájci titulu české ligy – mužstvem Prague Black Panthers.

Součástí akce Svoboda a sport bude v neděli 27. září historicky první fotbalové střetnutí výběrů americké a české armády. Dvoudenní akce Svoboda a sport, kterou pořádá Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, nebude jen výjimečnou sportovní událostí, ale také připomínkou osvobození města a konce 2. světové války.

Fanoušci amerického fotbalu se mají na co těšitFanoušci amerického fotbalu se mají na co těšit

U fotbalového stadionu bude k vidění tank M36 Jackson, na ploše 2 500 m2 vyroste stanový tábor 94. pěší divize ve stejné podobě, jako při osvobození. Během celého víkendu bude ve speciální vitríně vystaven míč, se kterým se v roce 1945 v Českém Krumlově hrálo a který je opatřen jmény všech hráčů.

Po vzoru vzácného originálu se také na nový míč, s nímž bude sehráno vzpomínkové utkání, podepíší všichni hráči. Oba míče i další artefakty budou následně umístěny ve zvláštní expozici v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Akce Svoboda a sport se osobně zúčastní Jan Pils, pamětník historického utkání, a další zajímaví hosté. Vstup je po oba dny zdarma.

Záštitu nad akcí Svoboda a sport převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických, město Český Krumlov. Generální partner: Skupina ČEZ. Hlavní partneři: Excalibur Group, Bosch, Česká zbrojovka, Stavební a dopravní společnost Kohout company s.r.o. Partner: Československá obec legionářská. Mediální partneři: Česká televize, Beat Radio, Country Radio, Kiss Radio.