4. srpna 2016 • 08:19

Čeští baseballisté se chtějí dostat na olympiádu do Tokia 2020

Autor:
Čeští baseballisté mají vysoké ambice, což prokázali v březnové kvalifikaci na World Baseball Classic, neoficiální mistrovství světa. Rádi by se dostali na OH v roce 2020.
TOP VIDEA
Plzeň - Dukla: V Plzni uctili památku Františka Rajtorala minutovým potleskem Plzeň - Dukla: V Plzni uctili památku Františka Rajtorala minutovým potleskem
Češi nastříleli Švédsku nejvíce branek v historii. Byl to ale jen přátelák, uvidí se za týden, mírní euforii Voráček Češi nastříleli Švédsku nejvíce branek v historii. Byl to ale jen přátelák, uvidí se za týden, mírní euforii Voráček
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ještě dříve, než byl definitivně potvrzen návrat baseballu do programu olympijských her, měli Češi plán směřující k účasti v Tokiu 2020. Ve středu Mezinárodní olympijský výbor na kongresu v Riu de Janeiro baseball skutečně poprvé od her v Pekingu v roce 2008 do soutěží pod pěti kruhy vrátil a čeští hráči chtějí být při tom."Olympijský sen začal žít a uděláme vše, abychom postoupili do závěrečného turnaje," vyhlásil Petr Ditrich, předseda České baseballové asociace, kterého potvrzení baseballu do rodiny olympijských sportů nadchlo.

"Zvýší to jeho význam. Speciálně v Evropě a v České republice je to zásadní ukazatel. Vzroste konkurence a kvalita, baseball získá více nezávislosti na profesionálních ligách. Centrum dění se už léta začíná přesouvat do Asie a hry v Tokiu to jenom zdůrazní."

Už koncem loňského roku vyhlásila baseballová asociace projekt Road to Tokio. Ten je založen na vzdělávání trenérů a rozvoji mládeže. "Kouče vysíláme na zahraniční stáže. Snažíme se, aby junioři hráli co nejvíce zahraničních turnajů. Kadeti bojují nyní o top deset na mistrovství světa v Japonsku," popsal Ditrich, kudy do Tokia.

Podívejte se na video z World Baseball Classic:

Podoba evropské kvalifikace na olympijské hry doposud není známa. Český tým se ale určitě porve o postupové místo s Nizozemskem a Itálií. "Věřím, že Evropa bude mít minimálně jedno postupové místo do Tokia. O to chceme bojovat," řekl Ditrich. Na posledním evropském šampionátu skončilo Česko čtvrté.

Čeští baseballisté mají vysoké ambice, což prokázali v březnové kvalifikaci na World Baseball Classic, neoficiálním mistrovství světa. V Mexiku jen těsně prohráli s domácími profesionály a s Nikaraguou. "Proti profesionálům jsme ukázali skvělé výkony. Máme na to bojovat v kvalifikaci o postupové místo na olympijské hry, ale bude to dlouhá a nelehká cesta, " řekl Mike Griffin, kanadský trenér českého národního výběru.

Další ostrý test čeká české baseballisty v září na mistrovství Evropy v Nizozemsku. Tam chce český tým vybojovat historicky první medaili.

V Česku baseballu stoupá mládežnická základna. V současné době ho hraje přes 3000 dětí, celkově má asociace přes 6000 členů a dohromady zde působí 55 klubů.