+
Nenechte si ujít
nejnovější zprávy ze světa
sportu. Sledujte nás na Facebooku a
dozvíte se vše jako první.
Josef Káninský
30. září 2016 • 14:02

Golfový Ryder Cup ovládl psychologický boj, pomáhá i Napoleon

Američané ukázat pozměněnou tvář, náladu a charakter
TOP VIDEA
Tihle ovládli ligový galavečer! Podívejte se na společné focení Tihle ovládli ligový galavečer! Podívejte se na společné focení
Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Američané slibují velkou golfovou odvetu. A použijí k ní protivníkovy zbraně. Jejich rydercupové týmy bývaly totiž jaksi studené. Nominovaní golfisté se sešli, přivedli manželky a partnerky, kolem vždycky velká sláva, všechno načinčané a v gala. Ne že by to všechno u letošního zápasu proti Evropě nebylo. V klubu Hazeltine National však domácí chtějí ukázat pozměněnou tvář, náladu a charakter. Budou prý skutečným týmem. Tak jako soupeř, který je v předchozích třech utkáních porazil.Phil Mickelson nastoupí už do svého jedenáctého Ryder Cupu, což je rekord. Vyhrál ho jen dvakrát. Jeden z nejúspěšnějších golfistů uplynulých dvou desetiletí sám uhrál při sedmi remízách 16 vítězství (jen čtyři v singlech), naopak 19x byl poražen. Je to ovšem on, kdo tvrdí, že Spojené státy nalezly recept, jak konečně zase porazit Evropu. "Hráči, minulí kapitáni, současný kapitán, vicekapitáni i kedíci byli zapojeni do procesu. Podle modelu, který přinesl Evropě její vynikající úspěch," doznal dvaačtyřicetiletý hráč.

Ve velkém měření sil, k němuž dojde ode dneška do neděle, se pořádající strana chce rehabilitovat za tři po sobě jdoucí porážky. Bude pod tlakem, zatímco hosté dorazili ve skvělé pohodě. Snad až příliš velké, a tak stěny týmových prostor v dějišti, Hazeltine National Golf Clubu v Minnesotě, nechala suita kapitána Darrena Clarkea pobít motivačními citáty. Mezi autory jsou i Napoleon Bonaparte či Johann Wolfgang Goethe.

Před čtyřmi lety, kdy se zatím naposledy hrálo na území USA, dokázali motivovaní Evropané zvrátit vývoj zápasu v nedělních singlech. Lepší v nich byli i předloni ve skotském Gleneagles. Už se docela vžil názor, že s generační výměnou se vytratila schopnost Američanů mobilizovat síly. V zápasech dvojic, fourballech a foursomech, se navzájem podpoří, ale když jsou na hřišti sami, najednou jako by ze sebe nedokázali dostat něco víc. Hrají za národní barvy a nic to s nimi nedělá.

Vícenárodnostní tým starého kontinentu to umí i proto, že hráči jsou v sezoně rozesetí po celém světě a kapitán je musí objíždět a "oblétávat", dělá tým. Americký kapitán má své svěřence týden co týden před očima vždy na jednom místě, řídí tým více úřednicky. Tedy řídil, aspoň podle Mickelsona: "Za dvacet let to je poprvé, co jsme zapojeni do rozhodovacího procesu. V tomto týdnu pokládáme stavební kámen. Je úžasné být součástí toho, co posune Ameriku kupředu."

Je otázkou, do jaké míry je převzetí modelu od soka důsledkem loňských kontroverzí mezi týmem a kapitánem Tomem Watsonem. A také je otázkou, zda změna metody změní také mentalitu a způsob přemýšlení. Když o kapitánství mluví Clarke, upozorňuje, že nemá problém inspirovat své hráče a nabudit je.

"Oni jsou připravení, jsou nadšení do hry. Vidím to na tréninku, na celé přípravě," odtušil evropský kapitán na dané téma a poukázal na to, že velký význam v prvním a druhém dnu Ryder Cupu má taktika při párování. Dobře sestavit dvojice a správně je nasadit do jednotlivých utkání, takové rozhodnutí nakonec vždycky zůstane na jednom muži. I když jim předchází důkladná komunikace a mnohé konzultace, dá se tu i leccos pokazit.

Polovinu výběru hostů tvoří rydercupoví nováčci. Dvojnásobný držitel major titulů a prominentní americký komentátor Johnny Miller v psychologickém boji označil evropskou dvanáctku za nejslabší za dlouhá léta. To ale nebere v úvahu, že jsou v něm letošní vítězové Masters, British Open, olympiády a FedEx Cupu. A že loni rozhodl ve vypjaté chvíli úplný outsider Jamie Donaldson, jenž se na Ryder Cup kvalifikoval jako poslední.

Amerika zkrátka prahne po odvetě, nachystala si i hřiště, jež by mělo vyhovovat jejím hráčům. Je také ale nervózní, o čemž svědčí vynucená omluva, kterou musel Mickelson vyslovit vůči kapitánovi z roku 2004 Halu Suttonovi za to, jak si v této roli tehdy vedl.

Témata:  sport, golf, Ryder Cup, USA