+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu. Sledujte nás na Facebooku a
dozvíte se vše jako první.
30. září 2016 • 11:19

Čeští koně poběží ve Francii o miliony. Uspějí v těžké konkurenci?

Autor:
Jak se bude dařit ve Francii? (archivní foto)
TOP VIDEA
Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty
Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever
VŠECHNA VIDEA ZDE

Šest českých koní se představí o víkendu na dráze ve francouzském Chantilly, kde se koná dvoudenní mítink u příležitosti 95. ročníku Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Ceny Vítězného oblouku), nejlépe dotovaného evropského rovinového dostihu. V případě úspěchu si můžou sáhnout na miliony korun na dotacích.Šestnáct koní bude v neděli odpoledne v Ceně Vítězného oblouku bojovat o 5 miliónů euro (135 miliónů korun). Na dráhu k malebnému zámku se svátek světového turfu v letošním roce přestěhoval, neboť na dráze v Longchamp probíhá výstavba nové tribuny.

Letos se v „Oblouku“ nikdo z koní připravovaných v České republice nepředstaví, ale půltucet bude k vidění v dostihové „Lize mistrů“ v sobotu odpoledne. Stejně jako na fotbalových trávních i při tomto mítinku se v jednotlivých klání točí milióny.

Šest koní z Česka se představí v pěti dostizích, jejichž celková dotace je 970 tisíc euro (26,2 miliónu korun, tj. šedesát procent všech dotací vyplacených v Česku v dostizích za rok). Minulý týden se dařilo českým překážkářům na mítinku v severoitalském Meranu, vyhráli celkem šest dostihů a do Česka přivezli celkem pět a třičtvrtě milionu korun.

Dvojici koní posílá do dostihu Arslangirej Šavujev. „Meandre je v pořádku, už je starší, tak by si měl poradit i s dostihem na 2000 metrů, nic na 2400 metrů vhodného tam není. Minulý týden v Praze neměl dobrý průběh dostihu, snad to tentokrát bude lepší,“ říká Šavujev před cestou do Francie.

O dobrý průběh by se měl postarat italský žokej Cristiano Demuro, který patří mezi francouzskou elitu. Druhým Šavujevovým vyslancem bude letošní derby-vítěz Gontchar, který byl před měsícem druhý v St. Legeru.

Již potřetí se postaví na start Qatar Prix du Cadran na 4100 metrů sedmiletý Trip to Rhodos ze stáje Jiřího Charváta. V předchozích dvou ročnících doběhl šestý, respektive čtvrtý.

„Konkurence vypadá nejtěžší z těch tří startů, nebude to jednoduché, navíc letos je to dokonce 4100 metrů,“ přemítá trenér Pavel Tůma. „Vyrazíme ve čtvrtek večer, kůň si odpočine v Baden-Badenu jako obvykle a v sobotu půjde na start. V poslední době se nám nedaří, tak mám strach do Francie vyrazit.“

Druhým českým zástupcem bude Autor, který před několika týdny přesídlil od trenéra Františka Holčáka ke Zdeno Koplíkovi a závěrečnou přípravu absolvoval přímo v Chantilly.

Dvojici koní posílá do Chantilly také trenér Václav Luka, jeho svěřenci se ve Francii v letošním roce prosadili již dvanáctkrát. Phu Hai se představí Grand handicapu des Milers a vítězství z Deauville bude v Qatar Prix Daniel Wildenstein na 1600 metrů potvrzovat Wireless. Oba povede i v Česku dobře známý žokej Theo Bachelot.

Česká želízka v Chantilly:

Qatar Prix Chaudenay (3000 metrů, 200 000 tisíc euro, 6 účastníků) – Gontchar, žokej Cristiano Demuro

Grand handicap des Milers (1600 metrů, 70 tisíc euro, 17 účastníků) – Phu Hai, žokej Theo Bachelot

Qatar Prix Dollar (2000 metrů, 200 tisíc euro, 9 účastníků) – Meandre, žokej Cristiano Demuro

Qatar Prix du Cadran (4100 metrů, 300 tisíc euro, 12 účastníků) – Trip tu Rhodos, žokej Cristiano Demuro; Autor, žokej Gregory Benoist

Qatar Prix Daniel Wildenstein (1600 metrů, 200 tisíc euro, 7 účastníků) – Wireless, žokej Theo Bachelot