Sen o MS je blíž! Házenkáři i bez hvězd zdolali Makedonii o 6 gólů

Český házenkář Roman Bečvář střílí v boji o mistrovství světa proti Makedonii
Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou
Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech

Čeští házenkáři udělali důležitý první krok k postupu na mistrovství světa 2017. V úvodním zápase play off proti Makedonii doma ve Zlíně zvítězili i bez největších hvězd Filipa Jíchy a Pavla Horáka o šest branek 28:22. Odveta se hraje na půdě soupeře ve Skopje ve středu.

Národní tým se v boji o MS musí obejít bez kapitána Filipa Jíchy a další opory Pavla Horáka, těsně před utkáním navíc vypadl ze sestavy kvůli zranění kotníku brankář Petr Štochl. Při jejich absenci měl obrovský podíl na vítězství vedle dobré hry v defenzivě gólman Martin Galia. Nejlepším střelcem domácího celku byl se šesti góly Ondřej Zdráhala.

Světový šampionát v roce 2017 se uskuteční ve Francii. Češi vyhráli první fázi kvalifikace a nyní usilují o druhý postup na MS za sebou. Vloni startovali na finálovém turnaji v Kataru.

Proti neoblíbenému soupeři český tým v úvodu stále dotahoval jednobrankové manko. Makedonci postavili taktiku na důrazném útočném tlaku a většinu akcí hráli přes hlavní oporu Kirila Lazarova. Toho dokázali obránci většinou zastavit jen za cenu faulů a Lazarov proměňoval sedmimetrové hody. Domácí házenkáři v bouřlivém prostředí odpovídali rychlými protiútoky. V nich se střelecky prosazovali hlavně Babák se Stehlíkem.

Český tým poprvé otočil skóre v 16. minutě na 7:6 a postupně převzal režii zápasu. K dobré obraně systémem 0-6 přidali hráči i útočný důraz a rozstříleli se Zdráhala a Bečvář, který v samém závěru poločasu trefou z devítimetrového hodu přes soupeřovu obrannou zeď posunul český tým do čtyřgólového náskoku (14:10).

Po změně stran zlepšili Makedonci defenzivu a chyby soupeře trestali rychlými protiútoky. Podařilo se jim přiblížit na rozdíl dvou branek. Zvrat dobře bránící český tým ale nepřipustil a naopak zvýšil na pětibrankový rozdíl.

Ve druhém poločase se rozstřílel Stehlík, zkušený Zdráhala bezpečně proměňoval sedmimetrové hody. V kritických chvílích držel skvělými zákroky spoluhráče Galia. V závěru zápasu už čeští házenkáři taktickou hrou cenné vítězství udrželi. Makedonii se jim podařilo porazit na pátý pokus. V předchozích čtyřech zápasech dvakrát remizovali a dvakrát prohráli.

ČR - Makedonie 28:22 (14:10)
Sestava a body ČR: Galia, Mrkva - Babák 5, J. Hrstka 2, Bečvář 4, Jurka 3, Sobol 1, Stehlík 5, Kotrč 1, Linhart, Petrovský 1, Škvařil, Zdráhala 6/4, Užek, Landa, Říha. Trenéři: Filip a Kubeš.
Nejlepší střelci Makedonie: K. Lazarov 8/5, Mirkulovski a Georgievski po 4.
Rozhodčí: Sondors, Licis (oba Lot.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 6/5. Vyloučení: 4:4.