Autor: rou
1
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

VIDEO, FOTO | Sladký triumf po 11 letech! Nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč vyhrál 45. ročník Jizerské padesátky a nejslavnější tuzemský závod ovládl potřetí v kariéře. Před tím se radoval v letech 2000 a 2001, to ale ještě nebyla Jizerská padesátka součástí nejprestižnějšího seriálu maratonských běhů. Druhý v neděli skončil Švéd Jimmie Johnsson před Norem Jörgenem Auklandem.

Řezáč přitom závod začal hodně špatně, když bezprostředně po startu spadl a v davu stovek lyžařů se horkotěžko prokousával zpět do vedoucí skupinky.

Start letošní Jizerské padesátky

To se mu ale poměrně brzy podařilo a čela závodu už se nepustil. Na dohled vedoucí skupiny se dlouho držel i Petr Novák, který nakonec dojel jedenáctý se ztrátou téměř dvou minut.

Martin Koukal, který se v této sezoně chce specializovat právě na dálkové běhy, se v hustém sněžení se špatně namazanými lyžemi těch nejlepších neudržel a skončil třiadvacátý.

"Bylo to dneska dost těžké, podmínky byly náročné," soukal ze sebe v cíli mezi kašláním šťastný vítěz Řezáč, kterého několik dní trápilo nachlazení.

"Kdo si troufl na víc soupaže, dal míň vosku," popsal do televizních kamer svoji vítěznou taktiku čerstvý trojnásobný vítěz. Řezáč nastoupil zhruba tři kilometry před cílem a skandinávským soupeřům nedal šanci.

Stanislav Řezáč brzy po startu Jizerské padesátky upadl

"Je to krásný pocit. Poté, co se Jizerská padesátka stala součástí maratonské série, tu je vždycky velká konkurence a mně se nepodařilo vyhrát, protože mi nezbývaly síly na finiš," vysvětloval loňský vítěz celého FIS Marathon Cupu.

"Teď jsem síly nasbíral a zkusil dva až tři kilometry před cílem nastoupit. Poodjel jsem a vydržel to až do cíle," pochvaloval si Řezáč. "Tady doma je to nejcennější triumf, tak jsem rád, že se mi to podařilo," dodal nejlepší český "laufař".

Mezi ženami vyhrála trochu překvapivě Sara Svendsenová z Norska o více než čtyři minuty před Estonkou Mannimaovou.

Na náročnou trať se v těžkých podmínkách vydalo na 4 800 závodníků, padesát kilometrů po vrcholcích Jizerských hor polykal třeba i nejlepší střelec fotbalové ligy David Lafata...

Nejlepší střelec fotbalové ligy David Lafata se krátce po startu ještě usmívalFoto Pavel Mazáč (Sport)

Průběžně aktualizované výsledky všech závodníků naleznete zde »

Jizerská padesátka, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování (50 km klasicky):