a dozvíte se vše jako první.
26. června 2016 • 12:23

Kornfeilovi po bídné kvalifikaci pomohly děsivé pády, dojel třináctý

Jakub Kornfeil v kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer

Jakub Kornfeil vybojoval v motocyklové Velké ceně Nizozemska tři body za třinácté místo. Do elitní patnáctky kubatury Moto3 se probojoval až z 25. místa na startu po nepovedené sobotní kvalifikaci. V královské MotoGP vyhrál poprvé v kariéře Australan Jack Miller, jenž se nejlépe vyrovnal s mokrou tratí, kvůli níž byl závod přerušen.

V Assenu dosud Kornfeil dopadl lépe jen v roce 2014, kdy skončil jedenáctý. Dramatický závod vyhrál Ital Francesco Bagnaia, který triumfoval v divokém dojezdu před čtyřmi krajany. V mistrovství světa oslavil premiérový triumf a zároveň první vítězství pro značku Mahindra.

Kornfeilovi po nejhorší kvalifikaci v sezoně hodně pomohly k posunu pořadím nehody soupeřů, z toho dvě vypadaly hrozivě. Ve druhém kole Argentinec Gabriel Rodrigo v souboji o třetí místo skončil na zemi uprostřed vozovky, Francouz Fabio Quartararo jen těsně minul jeho hlavu a po kontaktu s ležícím motocyklem také havaroval. Při kolizi Španěla Aróna Caneta v šestém kole zase letící stroj málem trefil krajana Juana Francisca Guevaru, který následně také upadl. Oba nebezpečné momenty ale podle všeho neměly pro jezdce vážnější následky.

Kornfeil v celkové klasifikaci ztratil jednu pozici a je desátý. Dál bezpečně vede lídr šampionátu Brad Binder, který poprvé v sezoně chyběl na stupních vítězů. Jihoafričan po jezdecké chybě pět kol před cílem vypadl z vedoucí skupiny a dojel až před Kornfeilem dvanáctý. První šestice jezdců po sérii změn ve vedení v posledních zatáčkách prolétla cílem v rozmezí 161 tisícin sekundy, Kornfeil dorazil za dalších 15 sekund.

"Snažil jsem se jet co nejrychleji a myslím, že časy nebyly úplně špatné. Dotáhnul jsem skupinu před námi a poměrně rychle se mně podařilo dostat do jejího vedení. Čelo závodu bylo ještě v dohledu. Jenže v naší skupině se strhla bitva a vedoucí vláček se postupně vzdaloval. Nakonec jsem tedy alespoň vyhrál souboj v naší skupině a velký počet pádů také pomohl k zisku tří bodů," uvedl Kornfeil.

Nouze o pády nebyla ani v MotoGP, kde schopnosti jezdců otestovala mokrá trať. Kvůli hustému dešti musel být závod po 15 z 25 kol dokonce na půlhodiny přerušen a dokončilo ho pouhých třináct závodníků. Z nich byl nejrychlejší předloňský vicemistr světa z Moto3 Miller, jehož nejlepším výsledkem v nejsilnější třídě přitom bylo desáté místo z minulé Velké ceny Katalánska.

Jednadvacetiletý Australan na hondě se skvělým výkonem po restartu závodu postaral o první vítězství netovárního týmu v MotoGP od roku 2006. O dvě sekundy za ním dojel španělský lídr šampionátu Marc Márquez s tovární hondou, jenž druhé místo slavil jako vítězství, neboť si tím výrazně polepšil v boji o mistrovský titul.

Jeho krajan Jorge Lorenzo na yamaze totiž dojel až desátý a vítěz z Katalánska Valentino Rossi nebodoval vůbec. Slavný Ital upadl krátce po restartu na mokré trati bez cizího zavinění v situaci, kdy jel poměrně bezpečně na první pozici. Svou yamahu sice ještě za pomoci pořadatelů postavil a dotlačil na trať, ale stroj už nenastartoval.

V průběžném pořadí Márquez zvýšil náskok před Lorenzem na 24 bodů, Rossi na třetí pozici ztrácí 42 bodů.

V Assenu dnes oslavili premiérové vítězství jezdci ve všech třídách, Bagnaiu a Millera napodobil v Moto2 Japonec Takaaki Nakagami.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:
Moto3:
1. Bagnaia (It./Mahindra) 38:11,535, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,039, 3. Migno -0,018, 4. Fenati (oba It./KTM) -0,084, 5. Antonelli (It./Honda) -0,136, 6. Danilo (Fr./Honda) -0,161, ...13. Kornfeil (ČR/Honda) -15,641.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Binder (JAR/KTM) 151 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 103, 3. Fenati 93, 4. Bagnaia 79, 5. Bulega (It./KTM) 75, ...10. Kornfeil 45.

Moto2:
1. Nakagami (Jap./Kalex) 34:33,948, 2. Zarco (Fr./Kalex) -2,435, 3. Morbidelli (It./Kalex) -5,670, 4. Lowes (Brit./Kalex) -7,069, 5. Baldassarri (It./Kalex) -7,883, 6. Rins (Šp./Kalex) -9,215.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Zarco 126, 2. Rins 126, 3. Lowes 121, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) 93, 5. Nakagami 78, 6. Morbidelli 66.

MotoGP:
1. Miller (Austr./Honda) 22:17,447, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -1,991, 3. Redding (Brit./Ducati) -5,906, 4. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -9,812, 5. Iannone (It./Ducati) -17,835, 6. Barberá (Šp./Ducati) -18,692.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. M. Márquez 145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 121, 3. Rossi (It./Yamaha) 103, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 86, 5. Viňales (Šp./Suzuki) 79, 6. P. Espargaró 72.

Pozn.: O pořadí na 2. a 3. místě v závodě Moto3 rozhodla penalizace pro Migna kvůli nedovolenému předjížděcímu manévru.