Podruhé v sezoně bez bodů, Kornfeil dojel v Rakousku devatenáctý

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Jakub Kornfeil obsadil 19. místo v motocyklové Velké ceně Rakouska a zaznamenal nejhorší výsledek v letošní sezoně mistrovství světa Moto3. Po měsíční pauze v šampionátu český jezdec nenavázal na čtvrté místo z předchozí německé Grand Prix a podruhé letos nebodoval. Týden před brněnskou Velkou cenou České republiky klesl Kornfeil v průběžném pořadí z devátého na desáté místo.

Závod královské kubatury MotoGP poprvé v kariéře vyhrál Ital Andrea Iannone, který zároveň ukončil téměř šestileté čekání značky Ducati na vítězství. Italský tovární tým dokonce oslavil double, který zkompletoval Iannoneho krajan a jmenovec Dovizioso.

V nejslabší třídě vybojoval na okruhu ve Spielbergu premiérové vítězství v kariéře osmnáctiletý Španěl Joan Mir, který v MS startuje prvním rokem. Dosud nikdy nebyl ani na stupních vítězů, ale v Rakousku vyhrál už kvalifikaci a v závěru Velké ceny udržel za sebou lídra šampionátu Brada Bindera z JAR a Itala Eneu Bastianiniho.

Kornfeil se ve Spielbergu na Red Bull Ringu, kde silniční motocykly závodily v MS poprvé po 19 letech, trápil s nastavením stroje. V kvalifikaci zajel až 25. čas a po penalizaci dvou soupeřů vyrazil do desátého závodu sezony z osmé řady a 23. pozice.

"Hned po startu měl Hiroki Ono dost namále a já kvůli tomu musel mimo trať. Takže místo posunu vzhůru jsem se ještě propadl. Brzy jsem se ale dostal do tempa a pomaličku začal předjíždět," popsal v tiskové zprávě Kornfeil.

V jednu chvíli se probojoval až na poslední bodovanou patnáctou příčku, ale v závěru několik míst ztratil. "Když už jsem byl blízko za Herrerou jedoucím na čtrnácté pozici, na displeji se zobrazil signál '01', pokyn k posunu o jednu pozici zpět. Když jsem to udělal, na mém budíku se nic nezměnilo, tak jsem myslel, že celý úkon musím ještě jednou zopakovat, což jsem samozřejmě provedl," uvedl Kornfeil, jehož dosavadním minimem v této sezoně bylo 17. místo v Mugellu. Důvod pokynu na monitoru nevysvětlil.

Iannone byl nejrychlejší už v kvalifikaci a triumfu se dočkal poprvé od roku 2012, kdy ještě v Moto2 vyhrál dva závody. Celkově přidal třináctý úspěch v kariéře. Třetí v Rakousku skončil obhájce titulu Jorge Lorenzo ze Španělska na yamaze a nepatrně snížil náskok lídra pořadí a krajana Marca Márqueze. Jezdec Hondy skončil pátý za italskou hvězdou Valentinem Rossim.

V Moto2 vybojoval páté vítězství v sezoně Francouz Johann Zarco a upevnil si vedení v šampionátu. Z posledních pěti startů proměnil v triumf čtyři.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Mir (Šp./KTM) 37:23,325, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,279, 3. Bastianini (It./Honda) -0,431, 4. Quartararo (Fr./KTM) -0,439, 5. Öttl (Něm./KTM) -0,600, 6. Martín (Šp./Mahindra) -4,134, ...19. Kornfeil (ČR/Honda) -14,517.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. B. Binder 179 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 112, 3. Fenati (It./KTM) 93, 4. Bagnaia (It./Mahindra) 90, 5. Bulega (It./KTM) 82, 6. Bastianini 81, ...10. Kornfeil 58.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 37:34,180, 2. Morbidelli (It./Kalex) -3,058, 3. Rins (Šp./Kalex) -3,376, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -3,467, 5. Schrotter (Něm./Kalex) -4,740, 6. A. Márquez (Šp./Kalex) -9,416.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Zarco 176, 2. Rins 142, 3. Lowes (Brit./Kalex) 121, 4. Lüthi 106, 5. Nakagami (Jap./Kalex) 92, 6. Morbidelli 86.

MotoGP: 1. Iannone 39:46,255, 2. Dovizioso (oba It./Ducati) -0,938, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,389, 4. Rossi (It./Yamaha) -3,815, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -11,813, 6. Viňales (Šp./Suzuki) -14,341.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. M. Márquez 181, 2. Lorenzo 138, 3. Rossi 124, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 105, 5. Viňales 93, 6. Iannone 88.