12. listopadu 2017 • 15:05

MotoGP opět ovládl Márquez. Kornfeil skončil nejhorší sezonu v Moto3 až 22.

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil zakončil svou nejhorší sezonu v mistrovství světa 18. místem ve Valencii. Závod Moto3 vyhrál domácí Jorge Martín. Devatenáctiletý Španěl se dočkal premiérového vítězství v kariéře poté, co letos podeváté ovládl kvalifikaci a startoval z pole position. Španělský motocyklový závodník Marc Márquez je počtvrté mistrem světa MotoGP. V závěrečné Velké ceně Valencie dnes stačilo jezdci Hondy třetí místo, jeho jediný zbývající rival Andrea Dovizioso z Itálie závod nedokončil. Poslední Grand Prix sezony vyhrál Márquezův týmový kolega a krajan Dani Pedrosa, Karel Abraham získal dva body za 14. místo.

Kornfeil sice vylepšil 25. příčku z kvalifikace, ale počtrnácté v sezoně nebodoval. Šampionát zakončil na 22. místě s 26 body. Výrazně si pohoršil oproti loňsku, kdy s hondou vybojoval 112 bodů a osmou pozicí dosáhl životního maxima. Letos s motocyklem Peugeot bodoval jen ve čtyřech závodech. Nejlépe byl sedmý před měsícem v Misanu. Od příští sezony bude Kornfeil jezdit s KTM.

Ve Valencii zaostal o 33 sekund za vítězným Martínem, který vystoupil na stupně vítězů poosmé v sezoně. Martín porazil o necelé čtyři sekundy už jistého mistra světa krajana Joana Mira, třetí místo v konečném pořadí šampionátu mu uteklo o tři body.

Márquez mistrem počtvrté za pět let

Čtyřiadvacetiletý Márquez obhájil loňský titul a stal se mistrem světa počtvrté v pěti letech, které v MotoGP jezdí. Čtyřnásobným šampionem v královské třídě je jako nejmladší jezdec v historii. Márquez má také další dva tituly ze slabších tříd do 125 ccm a Moto2. Od roku 2010 zakončil bez prvenství v šampionátu pouze dvě sezony.

V dnešní Velké ceně Valencie stačilo Márquezovi dojet na 11. místě, i kdyby jeho jediný rival Dovizioso vyhrál. Fanouškům favorizovaného Španěla zatrnulo pouze sedm kol před koncem, kdy se jen tak tak vyhnul pádu. O kolo dál nicméně skončil závod po výjezdu do kačírku pro Doviziosa a Márquez už dojížděl jako jistý šampion.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:
Moto3:
1. Martín 40:02,193, 2. Mir (oba Šp./Honda) -3,760, 3. Ramírez (Šp./KTM) -3,877, 4. Fenati -3,953, 5. Bastianini (oba It./Honda) -3,999, 6. Guevara (Šp./KTM) -4,940, ...18. Kornfeil (ČR/Peugeot) -33,128.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Mir 341, 2. Fenati 248, 3. Canet (Šp./Honda) 199, 4. Martín 196, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 153, 6. Bastianini 141, ...22. Kornfeil 26.

Moto2:
1. Oliveira (Portug./KTM) 43:15,843, 2. Morbidelli (It./Kalex) -2,154, 3. Binder (JAR/KTM) -4,181, 4. Bagnaia (It./Kalex) -11,181, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,146, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -14,595.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Morbidelli 308, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 241, 4. Á. Márquez 201, 5. Bagnaia 174, 6. Pasini (It./Kalex) 148.

MotoGP:
1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:08,125, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,337, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -10,861, 4. Rins (Šp./Suzuki) -13,567, 5. Rossi (It./Yamaha) -13,817, 6. Iannone (It./Suzuki) -14,516, ...14. Abraham (ČR/Ducati) -41,988.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 298, 2. Dovizioso (It./Ducati) 261, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 230, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 210, 5. Rossi 208, 6. Zarco 174, ...20. Abraham 32.