25. října 2015 • 13:30

Drama při Katalánské rallye. Ogier havaroval a vyhrál Mikkelsen

Andreas Mikkelsen vyhrál Katalánskou rallye
Užili jsme si možnost bojovat spolu za jeden tým, říká Nadal Užili jsme si možnost bojovat spolu za jeden tým, říká Nadal
CELÝ SESTŘIH: Zlín - Slavia 1:1. Hosté mají rekord, padl vlastenec i penalta CELÝ SESTŘIH: Zlín - Slavia 1:1. Hosté mají rekord, padl vlastenec i penalta

Katalánskou rallye vyhrál díky dramatickému závěru norský jezdec Andreas Mikkelsen. K prvnímu triumfu v kariéře mu pomohla havárie mistra světa Francouze Sébastiena Ogiera, který v závěrečné rychlostní zkoušce narazil do svodidel. Martin Prokop obsadil sedmé místo, Jan Kopecký dojel desátý.

Ogier přitom od začátku předposledního podniku šampionátu mířil za třetím triumfem v Katalánsku za sebou a před poslední erzetou vedl před Mikkelsenem o padesát vteřin. V závěru však trojnásobný světový šampion nezvládl průjezd zatáčkou, vrazil do svodidel a utrhnul o ně kolo.

"Samozřejmě jsem si první vítězství představoval jinak, ale Ogier udělal chybu a vyhráli jsme," uvedl norský pilot v televizním rozhovoru v cíli, kde dlouho nemohl uvěřit, že jeho velezkušený týmový kolega z Volkswagenu havaroval. "Nevím, co říct. Je to neuvěřitelné," dodal.

Na druhém místě skončil s třísekundovým odstupem další jezdec Volkswagenu Fin Jari-Matti Latvala a třetí dojel s mankem 21 vteřin domácí Dani Sordo za volantem Hyundaie.

Prokop na sedmé příčce za norským vítězem zaostal o více než čtyři minuty a navázal na sedmé a osmé místo z minulých let. "Nakonec jsem spokojený, potřeboval jsem dobrou rallye po tolika špatných. Alespoň nějaké pozitivum ke konci sezony," uvedl Prokop, jenž v předchozích dvou soutěžích nebodoval.

Desátý s odstupem téměř deseti minut skončil Kopecký. Člen továrního týmu Škoda zaostal v kategorii WRC2 pouhých deset sekund za švédským kolegou Pontusem Tidemandem.

Šampionát uzavře za tři týdny Britská rallye ve Walesu.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Mikkelsen, Flöene (Nor./Volkswagen Polo-R) 3:21,04,8, 2. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) -3,1, 3. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) 21,2, 4. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:06,3, 5. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) -1:08,2, 6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:23,3, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -4:14,2, ...10. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -9:07,5.

Pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 238 b., 2. Latvala 180, 3. Mikkelsen 154, 4. Östberg 110, 5. Meeke 94, 6. Neuville (Belg./Hyundai i20 WRC) 90, ...11. Prokop 39, 24. Kopecký 3.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 387, 2. Citroën 206, 3. Hyundai 202, 4. M-Sport (Ford) 173, 5. Volkswagen II 116, 6. Hyundai II 67, 7. Jipocar 51, 8. FWRT 9.