a dozvíte se vše jako první.
31. července 2016 • 13:14

Meeke má letos druhý triumf, Finskou rallye vyhrál před Latvalou

Britský jezdec Kris Meeke s Citroënem na trati Finské rallye
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer

Britský pilot Kris Meeke s vozem Citroën vyhrál Finskou rallye. Domácího obhájce prvenství Jariho-Mattiho Latvalu porazil na šotolinových tratích v okolí Jyväskylä o 29 sekund, třetí dojel Ir Craig Breen. Sedmatřicetiletý Meeke si v šampionátu připsal třetí vítězství, letos už ovládl rallye v Portugalsku.

Meeke po sobotní druhé etapě před Latvalou vedl o 41 sekund, proto už v dnešních čtyřech zbývajících rychlostních zkouškách mohl jet opatrněji. "Je to bláznivé, vyhrát zrovna ve Finsku je něco neuvěřitelného. Ouninpohja je pro mne svatý grál," prohlásil nadšený vítěz o erzetě, která se v sobotu jela dvakrát a Meeke byl v obou případech nejrychlejší.

Latvala s volkswagenem dnes stáhl ztrátu o 12 vteřin, ale ke čtvrtému triumfu v domácí rallye měl daleko. Dva závody MS před Meekem letos dokázal vyhrát pouze Francouz Sébastien Ogier.

Třetí skončil Breen s dalším citroënem a poprvé se v MS prosadil na stupně vítězů. Za Meekem však už zaostal o více než minutu a 40 sekund, těsně za ním dojeli Thierry Neuville a Hayden Paddon.

Trojnásobný mistr světa Ogier ztratil při páteční nehodě více než čtvrt hodiny a bylo jasné, že na bodované pozice tentokrát nedosáhne. Skončil až čtyřiadvacátý, přesto dál bezpečně vede průběžné pořadí šampionátu, který bude za tři týdny pokračovat v Německu.

Finská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí (po 24 rychlostních zkouškách):
1. Meeke, Nagle (Brit./Citroën DS3) 2:38:05,8, 2. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) -29,1, 3. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën DS3) -1:41,3, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:45,9, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:48,2, 6. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -2:04,6.

Průběžné pořadí MS (po 8 ze 14 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 143 b., 2. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) 98, 3. Latvala 87, 4. Paddon 84, 5. Neuville 76, 6. Östberg 70, ...14. Prokop (ČR/Ford Fiesta RS) 12, 25. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 1.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 227, 2. Hyundai 168, 3. M-Sport Ford 112, 4. Volkswagen II 109, 5. Hyundai II 86, 6. Dmack Ford 58, 7. Jipocar 18.