Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
10. září 2007 • 00:00

Na Alonsa se ne)píská

Španěl vyhrál GP Itálie, o titul šampiona F1 se nejspíš utká jen s Hamiltonem MONZA - Už jen čtyři závody a 40 bodů pro jejich vítěze, v jednotném i množném čísle. Pokud rozhodnou o šampionovi F1 ony a nikoliv závěr špionážní aféry, bude jím nejspíš jeden ze dvojice Fernando Alonso - Lewis Hamilton. Španěl v GP Itálie vyhrál, Brit byl druhý. Dělí je tři body. Zato Massa na Räikkönena ztrácí ještě víc bodů než před závodem, v němž měla doma kralovat stáj Ferrari. Dny plné pískání. Kdykoliv se Fernando Alonso s Lewisem Hamiltonem přihnali na cílovou rovinku legendárního okruhu Monza, diváci na hlavní tribuně se bouřlivě ozvali. Netleskali, neskandovali jména obou jezdců či jejich stáje McLaren. Našpulili rty a pouštěli přes ně vzduch z mocně nafouknutých plic. Neúnavní byli v pátek, byť museli pískat s několika přestávkami skoro tři hodiny. Pokračovalo to v sobotu ráno i odpoledne, když skončila kvalifikace, již opanovalo duo britské stáje. Pískot zněl i večer. Jen nikoliv v Monze, ale ve 20 kilometrů vzdáleném Miláně, kde italský fotbalový tým hrál kvalifikační zápas ME s Francii. Tifosi tam pískali během hymny svých soupeřů tak, že z ní bylo slyšet jen pár tónů. Stejní fanoušci přišli do Monzy a sledovali drtivou porážku Ferrari od týmu, který měl zneužít tajné informace jejich milované stáje. Nepřekvapilo by, kdyby pískali. Jenže teď ne. Nebyli v takové euforii, jako když se loni loučil Michael Schumacher, přesto tleskali. Dokonalému výkonu Alonsa, odvážnému manévru Hamiltona i Räikkönenovi, který nemohl silnému McLarenu stačit. Pro Alonsa to bylo velké vítězství, stejně jako pro McLaren, jemuž hrozí ve špionážní aféře i diskvalifikace z celé sezony. Šéf týmu Ron Dennis byl dojatý, když na stupních vítězů přebíral pohár pro nejlepšího konstruktéra. Upocení mechanici se zase smáli, když Lewisu Hamiltonovi předával trofej za druhé místo italský ministr spravedlnosti Clemente Mansella. Mechaniků Ferrari bylo pod vyvýšeným a kulatým pódiem pro nejlepší málo, Kimi Räikkönen jim ani neházel z půlky plnou obří láhev se šampaňským. Doma chtělo Ferrari vyhrát, takhle nebylo co oslavovat. Příští kolo souboje Ferrari a McLarenu o titul mistra světa? Nikoliv v neděli, ale už ve čtvrtek. Ne na dráze ve Spa, nýbrž v honosném sídle Mezinárodní automobilové federace FIA na pařížském Concordském náměstí. Než se bude příští neděli závodit v Belgii, musí se uzavřít špionážní aféra. Mistr světa nemusí být nutně ze stáje McLaren, byť průběžné pořadí svědčí o opaku. *** pořadí ms Lewis Hamilton 92 bodů Fernando Alonso -3 body (před GP Itálie -5) Kimi Räikkonen -18 bodů (před GP Itálie -16) Felipe Massa -23 bodů (před GP Itálie -15) O autorovi| Původní zpravodajství z GP Itálie TOMÁŠ LEIXNER motoristický redaktor deníku Sport