Pešek si zatím vyjel první řadu

Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Lukáš Pešek potvrdil, že se mu v Estorilu daří a zatím může být spokojený. V první kvalifikaci třídy do 125 ccm na Velkou cenu Portugalska zajel čtvrtý nejrychlejší čas.

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil v první části kvalifikace na Velkou cenu Portugalska v Estorilu čtvrté místo ve třídě do 125 ccm a zajistil si provizorní postavení v první řadě na startu nedělního závodu. Nejlepšího výkonu v úvodním souboji s časem v nejslabší kubatuře čtrnáctého podniku šampionátu dosáhl Ital Mattia Pasini, který zároveň vytvořil nový rekord okruhu. Jednadvacetiletý Pešek byl v prvním tréninku pátý, ale v následné kvalifikaci o 0,9 vteřiny zrychlil a posunul se na čtvrtou pozici. Za nejrychlejším Italem, který je stejně jako Pešek jedním z adeptů na celkové třetí místo v seriálu, zaostal o téměř jednu vteřinu. "Zatím jsem spokojen, jelo se mi celkem dobře, i když ani jedno kolo nebylo z mého pohledu úplně optimální. Hodně jsem ztrácel v posledním úseku tratě, kde jsem vždy narazil na skupinu jezdců a to mě trochu zbrzdilo," uvedl Pešek na svých internetových stránkách. Hodně spokojen byl s nastavením svého motocyklu Derbi a skutečností, že se jako jediný dostal přes maximální rychlost 235 km/h. "Motorka funguje velmi dobře, proto na sobotu zatím neplánujeme ani žádné úpravy," řekl rodák z Prahy. Ve třídě do 250 ccm byl nejrychlejší lídr průběžného pořadí Jorge Lorenzo ze Španělska, který porazil druhého Itala Andreu Doviziosa o tři desetiny. Český jezdec Karel Abraham byl klasifikován na 21. místě, za Lorenzem zaostal o 3,5 vteřiny. V královské kubatuře MotoGP vyšel nejlépe vstup do Velké ceny Portugalska Australanovi Caseymu Stonerovi, který vyhrál oba volné tréninky a je na nejlepší cestě zajistit si už v Estorilu s předstihem titul mistra světa. Stoner má náskok 85 bodů na Valentina Rossiho a ke korunovaci potřebuje vyhrát, přičemž fenomenální Ital musí skončit na šestém či horším místě. O definitivním postavení na startu rozhodne v sobotu druhá část kvalifikace.

Výsledky: Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 1:45,115, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) 1:45,466, 3. Gadea (Šp./Aprilia) 1:45,497, 4. Pešek (ČR/Derbi) 1:46,068, 5. Olive (Šp./Aprilia) 1:46,073, 6. P. Espargaro (Šp./Aprilia) 1:46,080. Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:40,480, 2. Dovizioso (It./Honda) 1:40,824, 3. Kallio (Fin./KTM) 1:40,893, 4. H. Aojama (Jap./KTM) 1:41,063, 5. Bautista (Šp./Aprilia) 1:41,338, 6. Se Angelis (San Marino/ Aprilia) 1:41,423, ...21. Abraham (ČR/Honda) 1:44,005.