Světový rekordman přišel o setinu sekundy o Rio. Je to šok, přiznává

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Tak tohle se nečekalo. Světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Aries Merritt nebude v Riu de Janeiro obhajovat olympijské zlato z Londýna. Třicetiletý atlet, který loni po zisku bronzové medaile na mistrovství světa v Pekingu podstoupil transplantaci ledviny, skončil v sobotu v americké kvalifikaci v Eugene čtvrtý. Třetí místo a tím pádem účast v Riu mu unikly o jedinou setinu sekundy.

"Myslel jsem, že jsem doběhl druhý nebo třetí. Čtvrté místo pro mě byl šok," řekl Merritt, který požádal o opětovné přezkoumání cílové fotografie, ale rozhodčí mu sdělili, že na výsledcích není co měnit.

Merritt, jehož světový rekord z roku 2012 má hodnotu 12,80 sekundy, prohrál časem 13,22 o setinu s třetím Jeffem Porterem i druhým Ronniem Ashem. Překvapivým mistrem USA se stal Devon Allen. Jednadvacetiletý student univerzity v Oregonu, za kterou hraje rovněž americký fotbal, zvítězil v novém osobním rekordu 13,03.

Merrittovu přípravu nabouralo před pěti týdny zranění třísel. Přesto věřil, že se do Ria podívá, i když virus zika by pro něj znamenal značné zdravotní riziko. "Tohle byl teprve můj čtvrtý závod. Je to zázrak, že běhám takhle. Škoda, že na hry nepojedu, protože za šest týdnů budu v mnohem lepší formě," uvedl Merritt.

Mistrovství USA v atletice v Eugene, olympijská kvalifikace:

Muži - 200 m (vítr +1,6 m/s): 1. Gatlin 19,75, 2. L. Merritt 19,79, 3. Webb 20,00, 5000 m: 1. Lagat 13:35,50, 2. Mead 13:35,70, 3. Chelimo 13:35,92, 110 m př. (+1,0 m/s): 1. Allen 13,03, 2. Ash 13,21, 3. Porter 13,21, trojskok: 1. Claye 17,65, 2. Taylor 17,39, 3. Benard 17,21.

Ženy - oštěp: 1. Maloneová 60,84, 2. Carsonová 58,19, 3. Wingerová 57,90.