+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
16. srpna 2016 • 11:10

Číňanka se stala hitem, pak strhla bouři. V Riu mluvila o menstruaci

Autor:
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer
VŠECHNA VIDEA ZDE

Upřímná, pohotová, vtipná a usmívající se. Na takové sportovce Číňané nejsou zvyklí. I proto se stala plavkyně Fu Jüan-chuej, která získala na olympiádě v Riu bronz na 100 metrů znak, minulý týden senzací tamního internetu. V neděli pak tahle sympatická dívka zbořila (nejen) čínský internet znovu, když prolomila jedno z posledních sportovních tabu - promluvila o menstruaci.Její rozhovory z Ria se staly hitem. „Musela jsem použít své prehistorické mystické síly,“ hlásila podle BBC do kamery čínské televize po postupu do finále. „Žádná očekávání. Jsem teď úplně spokojená,“ dodávala s odzbrojující upřímností.

A když po bronzovém finále přidala neuvěřitelné výrazy obličeje, internetová senzace byla na světě. Její účet na čínské obdobě Twitteru Sina Weibo za dva dny nabral několik milionů uživatelů a pro lidi se svou bezprostředností a otevřeností stala přes noc hrdinkou. 

Fu Jüan-chuej se místo rozhovoru do televize kroutila v bolestech
Fu Jüan-chuej se místo rozhovoru do televize kroutila v bolestech

Příběh Fu Jüan-chuej má ale ještě trochu vážnější pokračování. Když totiž v neděli Číňanky zůstaly těsně za medailí v polohové štafetě na 4x100 metrů, rozhovor do televize dělaly tři její parťačky, Fu vedle nich ovšem nebyla. V bolestech se totiž svíjela na zemi za zástěnou.

O menstruaci promluvila i Petra Kvitová - čtěte ZDE »

Neplavala jsem dost dobře

Reportérka se jí zděšeně zeptala, jestli je v pořádku. „Tentokrát jsem neplavala dost dobře,“ odpověděla Fu a omlouvala se svým týmovým kolegyním. A pak se svou upřímností dodala: „Včera jsem dostala menstruaci, takže jsem se cítila hlavně hodně unavená - ale to není důvod, stejně jsem neplavala dost dobře.“

V ten moment odstartovala na sociálních sítích doslova smršť. Pokud se totiž o menstruaci (nejen) ve sportu v Evropě či Americe mluví hodně málo, v Číně je to absolutní tabu.

„Hrozně obdivuju Fu Jüan-chuej za to, že plavala i když měla měsíčky - ženy mohou být menstruací ovlivněné, hlavně tou bolestí... Cítila vinu za čtvrté místo, ale Fu, my jsme na tebe stále obrovsky hrdí,“ napsala na Sina Weibo uživatelka TAO.

Tampon se v Číně nepoužívá

Divoká diskuze se strhla i na téma, u kterého by to asi v Česku nikoho nenapadlo: používání tamponů. Podle jedné studie, kterou zmiňuje BBC, totiž používají v Číně tampon pouhá dvě procenta žen - oproti třeba 42 % v USA.

„Někdo nařkl Fu, že lže, a ptal se, jak mohla jít do vody, když měla periodu,“ napsala na sociální síti Dvingnew. „Číňané mají předsudky ohledně tamponů - i já, jako žena přes 30, jsem byla ignorant a plná strachu z tamponů až donedávna,“ přiznala pod vlivem mladé plavkyně.

VIDEO | Podívejte se na úsměvnou reakci Fu po bronzové medaili


Podle BBC totiž v Číně stále spousta lidí věří třeba tomu, že používáním tamponů může žena přijít o panenství. Žádná čínská firma tuhle základní hygienickou pomůcku nevyráběla - až teď se k tomu jeden podnik chystá a prý se chce zaměřit právě na sportovkyně.

Možná tedy prostořeká mladá plavkyně pohne svou zemí víc, než někteří politici. I proto už není jen tou vtipně se tvářící holčičkou, ale pro hodně lidí se stala hrdinkou a vzorem.

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 čtěte ZDE »

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze