Bronzový boj! Český čtyřkajak vydřel medaili, stříbro těsně brali Slováci

0
PRVNÍ DOJEM: Bestiální Kacetl. Není člověk, ale robot
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal

Skvělé! Česká republika má z olympijských her v Riu další medaili, celkově už devátou. Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval na kilometrové trati bronz, když jen těsně zaostal za stříbrnými Slováky. Závod jasně ovládli Němci. Josef Dostál tak po stříbru ze singlkajaku získal v Riu druhý cenný kov.

Finálové bitvě suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a mířili za zlatem.

Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihli, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Největší radost z medaile mohl mít Havel, o jehož startu se kvůli střevním potížím hodně spekulovalo. Připraven byl náhradník Jakub Špicar. Nakonec se Havel dokázal dát do pořádku.

"Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení," řekl.

Lukáš Trefil z českého čtyřkajaku se raduje z bronzové olympijské medaile

Radoň s Dvořákem byli sedmí

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák obsadili ve finále na 1000 metrů sedmé místo a nezopakovali pátou příčku z Londýna. Z vítězství se radovala německá dvojice Sebastian Brendel, Jan Vandrey. Brendel tak v Brazílii získal druhou zlatou medaili, neboť ovládl i závod jednotlivců na stejné trati.

Radoň s Dvořákem po jistém postupu do finále začali boj o medaile solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi. "Tu trať jsme měli najetou, v polovině to bylo dobré, uvolněné, ale v druhé polovině jsme nedokázali zrychlit," konstatoval Radoň.

Dvořák byl po závodu hodně rozmrzelý a vinu vzal na sebe. "Dneska jsem nepřidal k posádkovému výkonu ten díl práce, co se ode mě očekává a co jsem přidat měl, bohužel," prohlásil Dvořák. "V polovině jsem vytuhnul," uvedl zadák týmu. "Já jsem vytuhnul dvacet metrů za ním," komentoval to Radoň.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

Závod kajakářů na trati 200 metrů ovládl Brit Liam Heath a vybojoval v Riu druhou medaili. Zlato přidal ke stříbru z deblkajaku. Za druhým Maximem Beaumontem z Francie skončili ve shodném času Španěl Saul Craviotto a Němec Ronald Rauhe, kteří získali oba bronz. Čtyřiatřicetiletý Rauhe má medaili ze třetích her, první bronz má již ze Sydney 2000.

Maďarský ženský čtyřkajak obhájil vítězství v závodě na 500 metrů a také druhé Němky a třetí Bělorusky zopakovaly umístění z Londýna. Hvězda vítězné posádky Danuta Kozáková přidala v Riu do sbírky třetí zlato a celkem už je pětinásobnou olympijskou vítězkou.

V Brazílii triumfovala i na singlu a v deblu s Gabriellou Szabóovou, v Londýně byla nejrychlejší na K1 a K4. Titul z Londýna s ní zopakovaly ještě Szabóová a Krisztina Fazekasová-Zurová, novou členkou posádky je Tamara Csipesová.

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 čtěte ZDE »

Muži:
1000 m:
K4:
1. Německo (Rendschmidt, Liebscher, Hoff, Gross) 3:02,143, 2. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 3:05,044, 3. ČR ( Havel , Trefil , Dostál , Štěrba ) 3:05,176, 4. Austrálie 3:06,731, 5. Španělsko 3:06,768, 6. Portugalsko 3:07,482, 7. Francie 3:07,488, 8. Srbsko 3:10,241.

C2: 1. Brendel, Vandrey (Něm.) 3:43,912, 2. Souza, Queiroz (Braz.) 3:44,819, 3. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 3:45,949, 4. Vasbányai, Mike (Maď.) 3:46,198, 5. Štokalov, Pěrvuchin (Rus.) 3:46,776, 6. Torres, Jorge (Kuba) 3:48,133, 7. Radoň, Dvořák (ČR) 3:49,352, 8. Kochněv, Mirbekov (Uzb.) 3:52,920.