+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
21. srpna 2016 • 19:05

STŘÍBRNÁ tečka! Skvělý Kulhavý vydřel v Riu desátou českou medaili

Autor: ,
TOP VIDEA
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Deset! Biker Jaroslav Kulhavý stříbrem ze závodu horských kol zaokrouhlil počet českých medailí z olympiády v Riu, když nestačil jen na Nina Schurtera ze Švýcarska, který mu tak vrátil olympijskou porážku z Londýna. Pětinásobný mistr světa zaútočil v předposledním ze sedmi okruhů a český závodník jeho tempu nestačil, nakonec na zlato ztratil 50 vteřin. Další z Čechů Ondřej Cink se dlouho držel v první desítce, nakonec z toho bylo 14. místo, Jan Skarnitzl dojel dvaadvacátý.

Hodně pozornosti na sebe poutal mistr světa na silnici Peter Sagan, slovenskou hvězdu ale pronásledovala smůla - po defektu příliš dlouho měnil kolo, technické problémy měl i ke konci závodu a přední příčky pro něho byly nedosažitelné, skončil dojet o jedno kolo.

Jaroslav Kulhavý si dojíždí pro stříbrnou medaili v závodě bikerů na olympiádě v Riu
Jaroslav Kulhavý si dojíždí pro stříbrnou medaili v závodě bikerů na olympiádě v Riu

V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze souboje obou dlouholetých rivalů Kulhavého a Schurtera. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš ale tentokrát nedošlo.

I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. Třetí místo obsadil překvapivě Španěl Carlos Coloma, šestý muž z Londýna.

Po zaváděcím okruhu se dokázal z poslední pozice na startu prodrat vpřed Slovák Peter Sagan. Famózní spurtér mezi silničáři, který v Riu usedl jen na horské kolo, jel v čele s hlavním aspirantem na zlato Schurterem. Na vedoucí skupinu se s každým šlápnutím do pedálů zvolna dotahoval Kulhavý a měl situaci brzy pod kontrolou.

Velmi brzké defekty v krátkém sledu postihly Sagana, Itala Marca Aurelia Fontanu i Francouze Victora Koretzkého. Ve druhém kole se Schurter v ostrém tempu snažil roztáhnout čelo závodu, ale Kulhavý se s přehledem držel a následně ve třetím okruhu se oba favorité odpoutali od ostatních. Za nimi se držel jen Coloma, jehož posléze doplnil Francouz Maxime Marotte. V první desítce se držel i Cink.

Podobný obrázek dobře spolupracující vedoucí dvojice vydržel dlouhé minuty, ale Schurter svým atakem odmítl podstoupit riziko, že by mu Kulhavý kýžené zlato opět sebral v samém závěru. Český biker už pak neriskoval, držel nastavené tempo a snažil se vyhnout jakémukoliv problému, který by ohrozil jeho stříbro.

V cíli nakonec ztratil jednatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí na takřka o rok a půl staršího Schurtera 50 vteřin, ale i ze stříbra měl obrovskou radost a náležitě si závěr svého vystoupení vychutnal.

Zklamáním naopak skončil závod pro další medailové kandidáty. Lídr Světového poháru Francouz Julien Absalon, který vyhrál olympiádu v Aténách 2004 a v Pekingu 2008, skončil osmý. Čtvrtý z domácího MS Cink vyrovnal umístění z Londýna, Jan Škarnitzl skončil na 22. příčce z 49 závodníků. Sagan byl klasifikován na 35. místě se ztrátou jednoho okruhu.

Cross country:
Muži:
1. Schurter (Švýc.) 1:33:28,
2. Kulhavý (ČR) -50,
3. Coloma (Šp.) -1:23,
4. Marotte (Fr.) -1:33,
5. Botero (Kol.) -2:16,
6. M. Flückiger (Švýc.) -2:24,
7. Braidot (It.) -2:57,
8. Absalon (Fr.) -3:15,
...14. Cink -4:50, 22. Škarnitzl (oba ČR) -7:43.

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 ZDE »

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze