23. května 2015 • 11:27

Kajakář Dostál dojel na SP v Duisburgu druhý na kilometrové trati

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Kajakář Josef Dostál obsadil na Světovém poháru v rychlostní kanoistice v Duisburgu druhé místo na kilometrové trati. Dvaadvacetiletý mistr světa prohrál ve finále téměř o dvě vteřiny s Němcem Maxem Hoffem, další český reprezentant Daniel Havel dojel do cíle osmý.

Dostál, kterému na této olympijské trati nevyšlo nedávné mistrovství Evropy v Račicích, vyhrál v pátek v Duisburgu rozjížďku i semifinále. Ve finále byl zpočátku čtvrtý, ale v druhé polovině trati předjel Dána Poulsena i Australana Stewarta. V přímém souboji s Havlem si tak zajistil nominaci na Evropské hry v Baku.

"Jsem spokojený. Trochu jsem si hlídal Dana Havla, jednou dvakrát jsem se ohlédl. Viděl jsem, že je kousek za mnou, tak jsem se šetřil na druhou půlku," uvedl Dostál, který na kilometrové trati vybojoval medaili ve Světovém poháru poprvé.

Zisk nominace na Evropské hry i mistrovství světa v Miláně, kde půjde o postup na olympijské hry, Dostála uklidnil. "Trochu se mi ulevilo, že už se budu moct soustředit vesměs jen na mistrovství světa a Evropské hry, že nebudu muset ladit na víc závodů, ničím se stresovat a budu se moct soustředit na jeden hlavní cíl, kterým je olympiáda," uvedl světový šampion na singlkajaku mezi juniory, do 23 let i seniory.

Havla dnes zbrzdila i teplota. "Od začátku jsem byl zatuhlý, nechytil jsem si svoje tempo a pak už s tím nešlo moc dělat. Doufal jsem, že budu držet čelo, ale to se nepovedlo. Nebylo to tentokrát ono," řekl Havel.

Kvůli jeho zdravotním problémům nebude v odpolední rozjížďce startovat český čtyřkajak. "Nemá cenu na Světovém poháru riskovat nejen Danovo zdraví, ale ani to, že by si posádka, které se tak daří, zbytečně odnesla ze závodu špatný pocit," řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kanoistka Jana Ježová skončila na pětistovce čtvrtá, od medaile ji dělila necelá půlsekunda.

Muži:

200 m:
K2: 1. Novakovič, Grujič (Srb.) 31,669.

C1: 1. Žustautas (Lit.) 39,897.

1000 m:
K1: 1. Hoff (Něm.) 3:30,354, 2. Dostál 3:32,040, ...8. Havel (oba ČR) 3:39,977.

K2: 1. Gross, Rendschmidt (Něm.) 3:19,391, ...finále B: 5. Kučera, Špicar (ČR) 3:21,144.

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:52,006, ...finále B: 2. Radoň (ČR) 4:03,612.

C4: 1. Uzbekistán (Meňkov, Kajumov, Kočněv, Mirbekov) 3:29,254.