+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu. Sledujte nás na Facebooku a
dozvíte se vše jako první.
13. dubna 2016 • 05:00

Jachtaři bojují v Atlantiku: Hrozí jim bezvětří a dieta

Autor:
TOP VIDEA
Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty
Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český jachtař Milan Koláček dále bojuje v regatě Transat AG2R na cestě z pobřeží jižní Bretaně do Karibiku. Zatím se drží na sedmém místě, ale musí bojovat s problémy, které představuje hrozící bezvětří a s tím spojené riziko prodloužení závodu.Cíl leží na západě, ale tam v posledních desítkách hodin panovalo bezvětří. V úterý bojovalo čelo závodu v posledních zbytcích pasátu mezi kapverdské ostrovy, dnes by těmito místy měla projet i loď Fulgur-Evapco s Milan Koláčkem a Pierrem Brasseurem na palubě.

Lodě už jsou na cestě déle než týden a jsou přibližně v třetině cesty. V současnosti bojují s nebezpečím bezvětří. Včera vítr slábl a rychlost klesala.

Do cíle na ostrově St. Barth zbývá stále přes 4000 kilometrů. Po přepočtení na dny je možné čekat ještě 12 – 14 dnů na moři. Alespoň tak hovoří navigační programy, které vypočítávají ideální trasu. Zdá se, že závod může trvat déle, než se předpokládalo v době startu.

Pierre Brasseur s Milanem Koláčkem mají zásoby na 21 dnů plavby a 9 již mají za sebou. Pokud se závod protáhne, bude nutné omezit denní příděly potravin. Lodě se však už dostaly do tropů, kde se dá podobným problémům čelit lépe než v chladnějších oblastech. Vody měli Koláček s Brasseurem včera na palubě ještě 90 litrů, tedy dostatek.

Nejrychlejší cesta k cíli zřejmě povede daleko na jih, možná až 1300 kilometrů od rovníku.

Fulgur-Evapco si stále drží sedmé místo, s dostatečným náskokem na osmou britskou jachtu Artemis.

Milan Koláček a Francouz Pierre Brasseure v závodě napříč Atlantikem
Milan Koláček a Francouz Pierre Brasseure v závodě napříč Atlantikem