Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
5. října 2016 • 18:48

České volejbalistky odvetu se Slovenkami zvládly a zahrají si na ME

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer

České volejbalistky si příští rok zahrají na mistrovství Evropy, které budou hostit Ázerbájdžán a Gruzie. V barážovém dvojutkání se Slovenkami vyhrály v sobotu v Jablonci 3:0 na sety a dnes v Popradu získaly potřebné dva sety při prohře 2:3.

Volejbalistky měly šanci vyhrát už kvalifikační skupinu, ale nezvládly poslední zápas. Poté nečekaně rezignoval německý kouč národního týmu Alexander Waibl a v baráži vedl reprezentaci jeho asistent Zdeněk Pommer mladší.

České hráčky vstoupily do zápasu pod Tatrami dobře a díky bodovému přídělu univerzálky Anety Havlíčkové vedly rychle 10:5. Pak ale vypadly z rytmu a nechaly obětavě hrající domácí srovnat na 19:19. V koncovce odvrátily za stavu 23:24 setbol a po úspěšném bloku Mlejnkové využily třetí možnost set ukončit.

Druhý set jim nevyšel. Příliš chybovaly na příjmu i v útoku a prohrávaly 12:16. Dokázaly snížit na 19:21, ale další čtyři míče ztratily. I ve třetím dějství Češky dlouho ztrácely, ještě 15:18, ale pak získaly sedm z osmi výměn. "Je to tam!" zakřičel si Pommer po smeči Mlejnkové, která ukončila pro Češky postupový set.

Po změnách v sestavě už se hostujícím hráčkám nepodařilo postup zpečetit vítězstvím. Slovenky, které hrály doma výrazně lépe než v Jablonci, vyrovnaný zápas otočily, pátou sadu vyhrály 15:10. Čekání na účast mezi evropskou elitou však prodloužily, naposledy na Euru startovaly v roce 2009.

Naopak české volejbalistky od rozdělení Československa chyběly na ME pouze v roce 2005, nicméně na uplynulých čtyřech šampionátech se výrazněji neprosadily.

Kvalifikace ME volejbalistek - odvetný zápas baráže v Popradu:

Slovensko - ČR 3:2 (-26, 19, -23, 22, 10)
Rozhodčí: Georgijev (Bulh.), Szabó (Maď.). Čas: 124 min. Diváci: 950. První zápas: 0:3, postoupila ČR.

Sestava a body ČR: Kossányiová 7, Purchartová 2, Havlíčková 17, Mlejnková 24, Trnková 6, Smutná 2, libero Dostálová - Vincourová 1, Toufarová 8, Nachmilnerová 4, Hodanová, P. Kojdová 7. Trenér: Pommer.

Nejvíce bodů Slovenska: Hrončeková a Pencová po 18, Kuciaková 17.