18. prosince 2016 • 14:50

Hrdinka Gábina! Koukalová rozjásala Nové Město, ZLATO vyjela na závěr

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Česká výprava i biatlonoví fanoušci se dočkali! Skvělá Gabriela Koukalová vybojovala v závodě s hromadným startem žen ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě první místo a rozjásala zaplněnou Vysočina Arénu. S jednou chybou na střelnici porazila o tři sekundy vedoucí ženu seriálu Němku Lauru Dahlmeierovou a postarala se jedinou českou medaili na Vysočině. Pro českou závodnici šlo o jedno z nejemotivnějších vítězství v kariéře, po závodě se dokonce rozplakala, když přijímala gratulace od své maminky.

Koukalová si připsala třetí pódiové umístění v sezoně a druhé vítězství po triumfu ve stíhacím závodu v Östersundu. Ve Světovém poháru vyhrála Koukalová počtrnácté a v průběžné klasifikaci se posunula na třetí příčku.

Třetí místo obsadila Italka Dorothea Wiererová, která na první českou vítězkou v Novém Městě na Moravě v historii ztratila necelých deset sekund. Dalším domácím biatlonistkám už se tolik nedařilo. Veronika Vítková i Eva Puskarčíková měly tři střelecké chyby a seřadily se na šestnáctém a sedmnáctém místě.

"Byla jsem překvapená, že jsem zvládla tu poslední střelbu. Myslela jsem na všechny lidi, že bych jim tu podporu vrátila," uvedla Koukalová. "Teď se mi těžko hledají slova, jak moc skvělý moment kariéry to je. Tohle je snad to daleko víc než olympiáda. Stálo to za to," prohlásila.

Biatlonistky kvůli změně trati projely po úvodním kole stadionem bez zastávky na střelbu. První střelba po čtyřech kilometrech 12 kilometrů dlouhého závodu vyšla skvěle Puskarčíkové, která rychle trefila všechny terče. Stejně se první zastávka podařila Koukalové, která byla sice pomalejší, ale díky rychlému běhu figurovala na druhé pozici. Závod si pokazila dvěma chybami vleže Vítková.

Koukal: Bylo to dojemné, jako když jsme se zasnoubili

Gabriela Koukalová ozkoušela pevnost zlaté medaile

Po třetí střelbě šla do čela

Při druhé zastávce na stadionu si české biatlonistky pohoršily. Koukalová dlouho zaujímala polohu, přesto jeden terč zůstal černý a obhájkyně vítězství ve Světovém poháru se propadla pořadím. Dokonce dvakrát chybovala Puskarčíková, Vítková jednou a obě se pohybovaly až na začátku třetí desítky.

Koukalová v dalším průběhu předjížděla soupeřky, ve třetím okruhu byla ze všech nejrychlejší. Předvedla i na své poměry velmi rychlou střelbu a s nulou na kontě vybíhala do čtvrtého kola na první pozici s náskokem více než sedmi sekund. Bezchybné na první stojce byly také Puskarčíková s Vítkovou.

V předposledním kole Koukalová trochu pošetřila síly a vyplatilo se jí to. Její čistá závěrečná střelba vyvolala explozi radosti zaplněných tribun. Do posledního kola odjížděla první následována Wiererovou, které se vzdalovala. Do cíle už vedení udržela i před skvěle finišující Dahlmeierovou.

"Je to něco úžasného. Když Ondra (Moravec) dojel čtvrtý, bylo to trochu smůla. Ale Gábina to završila, to je odměna pro všechny fanoušky. Všechno je jednou poprvé, jsem rád, že to přišlo takhle," komentoval premiérové české vítězství na Vysočině šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

V závěrečný den sledovalo závody v Novém Městě na Moravě 34.000 fanoušků, celkem za čtyři dny Vysočina Arénu navštívilo rekordních 123.500 diváků.

Unikátní atmosféra! Tisíce diváků hnaly Soukalovou ke zlatu

SP V BIATLONU NOVÉ MĚSTO 2016 - AKTUALITY ZDE>>>

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - závod s hromadným startem na 15 km:

1. M. Fourcade (Fr.) 36:18,9 (1 tr. okruh), 2. Schempp (Něm.) -8,3 (2), 3. Babikov (Rus.) -9,4 (1), 4. Moravec (ČR) -9,7 (2), 5. Pidručnyj (Ukr.) -10,2 (1), 6. Jelisejev (Rus.) -11,0 (2), 7. Björndalen (Nor.) -11,3 (2), 8. Fillon Maillet (Fr.) -13,7 (2), 9. J. Bö (Nor.) -19,8 (3), 10. Desthieux (Fr.) -28,8 (2), ...19. Krčmář -1:06,9 (3), 27. Soukup -2:00,3 (4), 30. Šlesingr (všichni ČR) -2:31,0 (6).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 468 b., 2. Šipulin (Rus.) 310, 3. J. Bö 308, 4. Björndalen 258, 5. Schempp 251, 6. Cvetkov (Rus.) 240, ...14. Krčmář 168, 15. Moravec 167, 24. Šlesingr 131, 41. Soukup 51, 69. Krupčík (ČR) 3.

Ženy - závod s hromadným startem na 12 km:

1. Koukalová (ČR) 34:42,1 (1), 2. Dahlmeierová (Něm.) -3,1 (2), 3. Wiererová (It.) 9,7 (1), 4. Hinzová (Něm.) -15,5 (1), 5. Olsbuová (Nor.) -21,6 (2), 6. Preussová (Něm.) -26,8 (2), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -33,2 (2), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -39,9 (3), 9. Hauserová (Rak.) -43,1 (2), 10. Akimovová (Rus.) -48,1 (2), ...16. Vítková -1:15,0 (3), 17. Puskarčíková (obě ČR) -1:17,2 (3).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 410, 2. Mäkäräinenová 312, 3. Koukalová 305, 4. Dorinová Habertová 291, 5. Braisazová (Fr.) 275, 6. Wiererová 260, ...8. Puskarčíková 227, 14. Vítková 177, 39. Charvátová (ČR) 52.