Ivo Pospíšil
25. listopadu 2015 • 17:45

Příběh vůle: Mohla umřít, teď se biatlonistka drápe zpět za Soukalovou

TOP VIDEA
Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě
Kometa Brno - Třinec: Emoce na ledě! Takhle se servali Mallet s Krepsem Kometa Brno - Třinec: Emoce na ledě! Takhle se servali Mallet s Krepsem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Včera to bylo přesně dva a půl roku. Sjela při tréninku na kolečkových lyžích v jabloneckých Břízkách ke střelnici, když se v tu chvíli po její pravici vyřítilo auto a srazilo ji. Měla vážná zranění hlavy, devět dní svého života si nepamatuje... mohla umřít. Teď Veronika Zvařičová cílí na návrat k elitě. „Líbí se mi, jak se kousla,“ říká Zdeněk Vítek a vedle IBU Cupu jí nezavírá dveře ani do Světového poháru.Zkouší zlomit vše, co jí osud nachystal. „Třeba mi tím chtěl i něco naznačit. Jen jsem si říkala, že to nemuselo být tak důrazné,“ vyznala se Veronika Zvařičová, když se vracela k nehodě, která ji mohla před třiceti měsíci připravit o život.

Zranění Veroniky Zvařičové

HLAVA: otřes mozku, rozbitá hlava, zlomený nadočnicový oblouk, šest plíšků v obličeji a asi patnáct šroubů

TRUP: vykloubené rameno, nadvakrát zlomená klíční kost, zlomená lopatka, otřes srdce a plic

NOHA: zlomená lýtková kost nad kotníkem, přetrhané vazy v kotníku, přetrhnutý přední zkřížený vaz

Ten incident si nepamatuje. Ví jen, co jí ostatní řeknou. Sjezd při tréninku na kolečkových lyžích ke střelnici, srážka s autem, jehož řidič vezl dceru na lyžařský trénink, a těžká zranění. Hodně těžká...

Otřes mozku, zlomený nadočnicový oblouk, šest plíšků v obličeji, asi patnáct šroubů, vykloubené rameno, nadvakrát zlomená klíční kost, zlomená lopatka, otřes srdce a plic, zlomená lýtková kost nad kotníkem, přetrhané vazy v kotníku nebo přetrhnutý přední zkřížený vaz.

„Pamatovat si tu nehodu, tak už se na lyže nikdy nevrátím,“ přiznala posléze. Jenže se hecla. Zabojovala. A tak šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář před sezonou oznámil: „Veronika Zvařičová zatím začne sezonu v IBU Cupu, ale uvidíme, co dál.“

Má to šťávu

Pravda, tam už několik závodů jela v minulé sezoně. Stále to není elitní SP, nicméně je to jen o jedno patro níž. Při trénincích po nehodě jí navíc zranění omezovalo pohyb – nemohla zcela zvednout pravou ruku, aby rychle hodila zbraň na záda, a při střelbě vleže jí zase plíšky v obličeji bolestivě tlačily lícní kost.

Veronika Zvařičová

Narozena: 8. 12. 1988 (26 let)

Výška/váha: 176 cm/61 kg

Klub: Jablonec nad Nisou

Největší úspěchy: 1. místo ve štafetě na juniorském MS (2010), 3. místo ve štafetě v SP (2013)

„Fyzické atributy jsou však teď poměrně v pořádku. To zranění ji už tolik nelimituje, ale je to jen můj názor. Nevím, jak daleko se může dostat, to ukáže až čas. Ač je relativně mladá holka, tak nikdo nemládne, a ten výpadek tam je znát,“ řekl Vítek.

Co je to však oproti tomu, když uniknete smrti. Už přes léto proto Zvařičová dávala na Facebook fotky na lyžích s Gabrielou Soukalovou, s níž vyhrála na juniorském MS v Canmore 2009 zlato, nebo před necelými třemi lety dofinišovala českou ženskou štafetu třetí v Ruhpoldingu.

Nějak takhle došlo k těžkému zranění české biatlonistky...
Nějak takhle došlo k těžkému zranění české biatlonistky...

Dnes jsou však na jejím místě jiné dračice: Eva Puskarčíková a Jitka Landová – a vítězí. Je tedy reálné vrátit se až takhle vysoko? „Musí být zdravá a držet si soustředěnost, kterou měla přes léto. Tam mě překvapila. Mělo to šťávu a také dobře střílela,“ chválil ji Vítek.

Pro Česko je i výhodou, že po loňské úspěšné sezoně získalo šanci nasadit do závodů až šest žen. A Vítek jich pro první trimestr nominoval jen pět. Dává šestadvacetileté biatlonistce šanci? „Musí v mentální připravenosti vydržet co nejdéle. Přes léto to zakousnutí měla pěkné, a když vydrží, tak by se na ten svěťák mohla zase podívat,“ slíbil trenér ženské reprezentace.

Prozatím je tak před Zvařičovou o víkendu IBU Cup v Idre.

 
MS v biatlonu 2017
MS v biatlonu 2016
SP v Novém Městě