Skvělá Soukalová! Skončila ve sprintu druhá, už má malý glóbus

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala ve sprintu v ruském Chanty-Mansijsku druhé místo a získala podruhé v kariéře malý křišťálový glóbus. Navíc zvýšila svůj náskok v čele Světového poháru, neboť její soupeřka v boji o celkový triumf v seriálu Francouzka Marie Dorinová Habertová obsadila desátou pozici. Dnešní závod vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Soukalová se ve sprintu dostala na stupně vítězů počtvrté v sezoně a hodnocení disciplíny vyhrála s přehledem o 77 bodů. V celkovém pořadí má o 92 bodů více než Dorinová Habertová, v konečném pořadí se však budou dva nejhorší výsledky odečítat.

Při odpočtu v této chvíli vede Soukalová o 57 bodů, což je slušný odstup i vzhledem k tomu, že do sobotního stíhacího závodu nastoupí s náskokem více než 40 sekund na svou jedinou soupeřku v boji o velký křišťálový globus Dorinovou Habertovou. Za vítězství se uděluje 60 bodů, za druhé místo 54.

Jistotu celkového vítězství může mít Soukalová už v sobotu, pokud Dorinová Habertová nevyhraje. V případě triumfu Francouzky jí k zisku velkého glóbu stačí dojet na osmém místě. Ziskem malého glóbu za sprint navázala na triumf ve vytrvalostních závodech z předminulé sezony.

Soukalová jela dnes od začátku výborně a navíc čistě zastřílela vleže. Francouzská trojnásobná mistryně světa z Osla rovněž nechybovala, ale byla po první položce o více než čtyři sekundy pomalejší.

Soukalová byla na střelnici stoprocentníFoto Petr Slavík/Český biatlon

Česká biatlonistka zrychlovala a sklopila všechny terče i na druhé položce vestoje, zatímco Dorinová Habertová musela na jedno trestné kolo. Česká biatlonistka měla druhý nejrychlejší běžecký čas.

Soukalová se po odjezdu z druhé střelnice dostala do lehké kolize s Ruskou Světlanou Slepcovovou a možná kvůli tomu přišla o vítězství. "Soustředila se na hůlky, které už párkrát ztratila. Nekoukala tak kolem a najela do ní, ale naštěstí se nic nestalo," řekl v České televizi trenér Zdeněk Vítek.

Soukalovou pochválil především za koncentraci. "V úterý to vypadalo blbě, dokonce i tak, že nepojede," uvedl v reakci na Soukalové nachlazení a únavu z MS v Oslu. "Podepsalo se to na ní, ale stačily dva dny volna a dostala se z toho. Byla koncentrovaná od nástřelu, parádní výkon," radoval se Vítek.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 20:42,3 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) -3,1 (0), 3. Olsbuová (Nor.) -4,8 (0), 4. Braisazová (Fr.) -24,2 (0), 5. Wiererová (It.) -27,8 (0), 6. Preussová (Něm.) -32,2 (1), 7. Pidhrušná (Ukr.) -33,9 (0), 8. Bescondová (Fr.) -37,0 (1), 9. Skardinová (Běl.) -41,6 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) -44,6 (1), ...30. Charvátová -1:26,8 (3), 42. Jislová -1:53,3 (1), 46. Vítková -1:55,9 (3), 69. Tomešová (všechny ČR) -3:06,4 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Soukalová 413, 2. Dorinová Habertová 336, 3. Wiererová 327, 4. Mäkäräinenová 309, 5. Pidhrušná 299, 6. Hildebrandová (Něm.) 275, 7. Vítková 238, ...28. Charvátová 105, 31. Puskarčíková 97, 77. Landová 13, 86. Jislová (všechny ČR) 7.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. Soukalová 1093, 2. Dorinová Habertová 1001, 3. Wiererová 929, 4. Mäkäräinenová 845, 5. Hildebrandová 765, 6. Dahlmeierová (Něm.) 761, ...8. Vítková 703, 28. Puskarčíková 292, 30. Charvátová 224, 77. Landová 22, 92. Jislová 7.