KRÁLOVNA Gábina! Ve stíhačce Soukalová dojela čtvrtá a ovládla SP

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český biatlon se podruhé v historii dočkal celkové vítězky Světového poháru. Vládkyně této sezony Gabriela Soukalová neponechala nic náhodě a ve stíhačce na 10 kilometrů ve finále SP v Chanty Mansijsku dojela čtvrtá, čímž si závod před koncem pojistila zisk velkého křišťálového globu. Soukalová ovládla i pořadí stíhacích závodů. Dnešní stíhačku vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová před Marií Dorinovou Habertovou z Francie, která ještě jako poslední mohla Soukalovou ohrozit - ale jen pokud by sama vyhrála a Češka skončila hůř než devátá.

Velký křišťálový glóbus dosud získala z českých biatlonistů pouze Jiřina Pelcová-Adamičková před 26 lety.

Soukalová získala i malý glóbus za stíhací závody, k tomu už má stejnou trofej za sprint. Vyhrát navíc může také hodnocení závodů s hromadným startem.

"Tady jsou všichni nadšený, celý tým tím žil. Musím Gábinu pochválit, celou sezonu jezdila stabilně a dneska to potvrdila. Bylo vidět, že není ve své kůži, ale dobojovala to. Fantazie!" řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.

Šestadvacetiletá česká biatlonistka v tomto ročníku vyhrála čtyři závody a na stupních vítězů byla jedenáctkrát. Jen na nedávném světovém šampionátu v Oslu vyšla medailově naprázdno, dvakrát dojela čtvrtá.

Do stíhacího závodu vyrážela Soukalová po čtvrtečním sprintu jako druhá. Na první položce jednou minula a musela na trestné kolo, ale držela se před Dorinovou Habertovou. Druhou ležku si pohlídala, střílela raději od prostředka a na trať se vydala třetí o dvě místa před Francouzkou.

Gabriela Soukalová líbá křišťálový globus pro vítězku stíhacích závodů SP

První střelbu vestoje absolvovala opět ve svém klidném tempu a hlavně přesně. Jela bezpečně druhá za Dorinovou Habertovou, která potřebovala vyhrát, aby udržela teoretickou naději na velký glóbus. Soukalové by i tak stačilo skončit do osmého místa.

Na poslední střelbu přijely s Francouzkou bok po boku a obě musely na jedno trestné kolo. O vítězství v závodu bojovalo v závěru šest biatlonistek. Všem ujela podle očekávání Mäkäräinenová. Soukalová jela chvilku druhá, ale cílem nakonec proběhla s malým odstupem čtvrtá.

Lucie Charvátová skončila dvaačtyřicátá, Jessica Jislová dojela na 48. místě a Veronika Vítková po dvou střeleckých položkách odstoupila.

Šlesingr si polepšil na desáté místo

Michal Šlesingr si ve stíhacím závodu mužů polepšil po dvanáctém místě ze sprintu na desátou pozici. Předposlední závod sezony vyhrál Němec Simon Schempp.

Šlesingr dnes z dvaceti střel netrefil pouze jednu na druhé položce vleže a na Schemppa ztratil 45,3 sekundy. Výrazný posun se podařil Michalu Krčmářovi, který navzdory dvěma trestným okruhům poskočil se startovním číslem 39 na sedmnáctou pozici.

Další dva Češi zůstali víceméně na svém. Ondřej Moravec byl stejně jako ve sprintu pětadvacátý, hned za ním dojel Jaroslav Soukup .

Schempp dosáhl na páté vítězství v ročníku i s třemi chybami na střelnici. O sedm sekund za sebou nechal Nora Johannese Thingnese Böa, třetí byl vítězův krajan Erik Lesser.

Sezona SP vyvrcholí v neděli závody s hromadným startem.