Dahlmeierová se přiblížila triumfu v SP, Koukalové sprint nevyšel

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

České biatlonistce Gabriele Koukalové se opět o kus vzdálila možnost obhájit celkové vítězství ve Světovém poháru. V dnešním úvodním závodě SP v Kontiolahti, sprintu na 7,5 km, dojela s jednou chybou na střelnici třináctá. Laura Dahlmeierová také udělala jednu chybu, ale běžela daleko rychleji a skončila o 18 vteřin druhá za vítěznou Norkou Tiril Eckhoffovou. Německá hvězda tak opět navýšila svůj náskok v čele průběžného pořadí SP. Koukalová na vítězku ztratila 52,6 sekundy.

Loňská světová šampionka ve sprintu Eckhoffová po pěti závodech ukončila vítěznou sérii vedoucí ženy Světového poháru Němky Laury Dahlmeierové, která s jednou chybou skončila a mankem přes 18 sekund skončila druhá.

Pětinásobná mistryně světa z Hochfilzenu se i tak znovu přiblížila velkému křišťálovému glóbu, který si může zajistit v sobotním stíhacím závodě. V něm jí stačí získat o 10 bodů více než Gabriela Koukalová . Třetí příčku obsadila v pátek bezchybná Běloruska Darja Domračevová.

Gabriela Koukalová dojela ve sprintu v Kontiolahti na třináctém místě

Koukalová tradičně pomaleji střílela a netrefila čtvrtou ránu vestoje. "Na dnešek byla jedna rána poměrně dost, protože byl rychlý sníh a bylo to nasekaný," komentoval její vystoupení pro Českou televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek. Koukalová měla jedenáctý běžecký čas, na nejrychlejší Dahlmeierovou na trati ztratila více než 27 sekund.

Němce ani nejlepší běh na vítězství nestačil. Po střelbě vestoje musela na trestné kolo a nedokázala konkurovat bezchybné Eckhoffové, která má po mistrovství světa výbornou formu. Minulý týden byla druhá ve sprintu v Pchjongčchangu.

V dnešním závodě selhala domácí Kaisa Mäkärainenová, která je největší konkurentkou Koukalové v boji o druhé místo v celkovém pořadí Světového poháru. Finka po čtyřech chybách na střelnici skončila devětačtyřicátá a nebodovala. Přišla o vedení v hodnocení sprintu, které převzala Dahlmeierová. Koukalová je také v této disciplíně průběžně druhá.

Z českých biatlonistek vedle Koukalové bodovala již jen Veronika Vítková , která překonala zdravotní problémy z Koreje. Po dvou chybách vleže sestřelila při druhé položce všech pět terčů a obsadila 32. příčku. Sobotní stíhačka čeká ještě Lucii Charvátovou , která se třemi chybami obsadila 45. příčku. Nekvalifikovala se do ní Eva Puskarčíková , která musela na tři trestná kola a skončila na 63. místě.