Slovensko slaví! Kuzminová kralovala ve sprintu, životní závod zajela Jislová

0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Sprinterský závod na 7,5 kilometru ve francouzském Annecy s velkým náskokem ovládla Slovenka Anastasia Kuzminová, která si tak vytvořila skvělou výchozí pozici do sobotního stíhacího závodu. Na druhém místě doběhla Němka  Dahlmeierová. Dařilo se i Jessice Jislové, která obsadila po bezchybné střelbě vynikající 24. místo, což je její nejlepší umístění v kariéře. Nejlepší český výsledek zaznamenala Veronika Vítková, která skončila na šestnáctém místě.

Vítková chybovala pouze jednou vleže. Tentokrát ale měla až pětadvacátý běžecký čas, takže na Kuzminovou ztratila zhruba minutu a půl. "S dnešním výkonem na trati jsem si nemohla ani víc trestných dovolit," řekla České televizi. Myslí si, že jí neprospělo nasazení v závěru startovní listiny. "Počítali jsme, že bude padat sníh, ale to se nestalo. Trať v těch mezičkách a v prudkých kopcích byla strašně měkká," posteskla si.

Devadesátisekundové manko s jednou chybou považuje za příliš velké, ale v sobotní stíhačce může bojovat o umístění v elitní desítce. Na sedmou Ukrajinku Valj Semerenkovou ztrácí 25 sekund. "Co jsem koukala, je to tam strašně nasekaný, takže to není špatná pozice do sobotní stíhačky," doplnila.

Díky bezchybné střelbě se na životní 24. místo prosadila Jessica Jislová. "Myslím, že nás všechny tady příjemně překvapila," řekl trenér ženské reprezentace Zdeněk Vítek. Z českých biatlonistek bodovaly ještě šestadvacátá Eva Puskarčíková a pětatřicátá Markéta Davidová, které musely shodně na dvě trestná kola.

Dvacetileté Davidové se běžecky nedařilo tolik jako minulý týden v Hochfilzenu. "Strašně se to boří, já jsem si připadala, jak kdybych měla sto kilo," řekla. Dva minuté terče vestoje nakonec brala. "Já už jsem toho měla plné zuby, byla jsem ráda, že jsem vůbec něco trefila," dodala.

Dvojnásobná olympijská vítězka Kuzminová byla bezchybná na střelnici a excelovala také na trati. Měla nejrychlejší běžecký čas, konkurovat jí dokázala jen bývalá běžkyně na lyžích Denise Herrmannová z Německa. Královnu minulé sezony Dahlmeierovou předčila Kuzminová na trati o více než dvacet sekund, další sekundy získala díky rychlejší střelbě. Třetí dnes skončila rovněž bezchybná Vita Semerenková z Ukrajiny.

V pátek je v Annecy na programu sprint mužů.