Záhrobská si vyjela stříbro

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

FOTOGALERIE, NOVĚ AKTUALIZOVÁNO - Zamilované dvojice měly Svatého Valentýna. A Šárka Záhrobská slavila ve Val d´Isere na mistrovství světa lyžařů třetí velkou medaili kariéry. Ve slalomu vyjela z pozice obhájkyně stříbro a po bronzu a zlatu zkompletovala unikátní sbírku.

Na těžké trati, kde spadla většina favoritek, jí porazila jen Němka Maria Rieschová, třetí byla Tanja Poutiainenová z Finska.

Na strmý svah Bellevarde se spustila obhájkyně dva roky starého triumfu z Aare se symbolickým číslem jedna. V ledovém peklu předvedla jistou a plynulou jízdu. Výkon Záhrobské jako obvykle vypadal uhlazeně, to se nakonec projevilo jako jeden z klíčů k medailovému trezoru.

Závod jsme sledovali v podrobné online reportáži >>

Po prvním kole ztrácela 24letá Češka na čtvrtém místě 47 setin na průběžně vedoucí senzaci Manuelu Mölggovou z Itálie, před ní byly i favorizovaná Američanka Lindsey Vonnová a domácí Sandrine Aubrinová, jež využila perfektní znalosti francouzské tratě. Jenže ve druhém kole, které připravil otec a trenér reprezentantky Petr Záhrobský, všechny popadaly. Dceři stavitele tak stačil až osmý nejlepší čas.

„Neprožívala jsem závěr, protože jsem to nemohla ovlivnit. Ale teď mám radost, neměla jsem po jízdě dobr pocit,“ uvedla lyžařka z Benecka. Na ledové a prudké trati náročné sjezdovky Bellevarde zaostala v součtu dvou jízd za Rieschovou o 77 setin.

„Konečně mám medaili z mistrovství. Čekala jsem dlouho a i teď jsem si myslela, že mi uteče,“ uvedla německá specialistka na točivou disciplínu, která byla po prvním kole až šestá. I jí pomohly výpadky ostatních.

Šárka Záhrobská na trati ve druhém kole

Na další medaili nedosáhla dvojnásobná šampionka Lindsey Vonnová, která i přes zranění palce útočila z druhého místa. Po chybě na rozbité trati americká hvězda ale druhé kolo nedojela. Stejně dopadla i Mölggová, která si jela pro vítězství, ale v závěru se nevešla do jedné z branek.

Průběžně třetí Francouzka Sabrine Aubertová rovněž vyjela mimo trať a do cíle dorazila pouze symbolicky se ztrátou více než 48 sekund. Alespoň sklidila potlesk francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který závod sledoval přímo v hledišti.

Záhrobský: Věděl jsem, že nedojedou >>

Zvláště Vonnová, držitelka zlatých ze super-G a sjezdu na tomto MS, se ošklivě polámala. Do závodu nastoupila s dlahou na ruce, kvůli přeříznuté šlaše na palci pravé ruky – následku oslav, kdy se pořezala o láhev od šampaňského.

Po prvním kole byla druhá, ale pak nezvládla úvodní strmou pasáž závěrečného dějství. Už v prvním kole byla ze hry i Rakušanka Kathrin Zettelová. Už v úvodním kole vypadlo 43 závodnic ze 101 startujících.

Záhrobská vybojovala medaili na třetím šampionátu po sobě. V Santa Catarině v roce 2005 získala bronz a před dvěma roky ve švédském Aare slavila titul.

„Mám velikou radost a byl jsem na pět a devadesát procent jistý, že to medaile bude. Věděl jsem, že nahoře jsou holky nervově trošku labilnější a nevyváženější,“ uvedl otec závodnice, jež si dala stříbro opožděně ke středečním narozeninám. „Byl taky Valentýn, ale ten neslavím, takže to s tím vůbec nespojuji.“

Do druhého kola nepostoupily další dvě Češky - Evě Kurfürstová na 33. místě zaostala za nejlepší třicítkou o 41 setin. Nikol Kučerová první kolo nedokončila.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování - slalom žen:
1. M. Rieschová (Něm.) 1:51,80 (55,63+56,17), 2. Záhrobská (ČR) 1:52,57 (55,47+57,10), 3. Poutiainenová (Fin.) 1:52,89 (55,91+56,98), 4. Karbonová 1:52,90 (55,95+56,95), 5. Giusová (obě It.) 1:52,93 (56,75+56,18), 6. Feierabendová (Švýc.) 1:53,49 (56,46+57,03), 7. Jelušičová (Chorv.) 1:53,67 (56,04+57,63), 8. Chmelarová (Něm.) 1:53,76 (56,62+57,14), 9. Pärsonová (Švéd.) 1:53,78 (57,09+56,69), 10. Bonjourová (Švýc.) 1:53,84 (56,83+57,01), ...33. Kurfürstová - nepostoupila do 2. kola, Kučerová (obě ČR) - nedokončila 1. kolo.