Krýzl se blýsknul osmým místem

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

FOTO - Kryštof Krýzl potvrdil výbornou formu na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere a posledním závodu dojel osmý ve slalomu. Z titulu se raduje Rakušan Manfred Pranger.

Český lyžař se tak postaral o nejlepší výsledek českých mužů v této disciplíně v historii. Za vítězným Prangerem zaostal o 2,4 sekundy.

Dvaadvacetiletý Krýzl byl dosud ve Světovém poháru nejlépe třináctý v lednovém slalomu ve Schladmingu a v celkovém hodnocení disciplíny mu patří až 35. místo. Ve Val d'Isere dnes zazářil již v prvním kole, kde se startovním číslem 36 zajel devátý nejrychlejší čas. Ve druhém byl sice po jízdě na jistotu jedenáctý, i tak se ale v celkovém pořadí posunul.

"Je to největší úspěch mé kariéry, jsem strašně nadšený. První kolo bylo z mé strany vynikající, jel jsem ho na absolutní risk. Ve druhém jsem to v určitých místech podržel," přiznal Krýzl s tím, že chtěl být hlavně do patnáctého místa kvůli bodům do startovní listiny pro další slalomy. "To, že vypadlo šest borců z první osmičky, nebyla náhoda. Ta trať byla extrémně těžká," dodal.

Stejně jako v sobotním slalomu žen většina vedoucích závodníků druhé kolo nedokončila, když pod tlakem nezvládli nástrahy rozbité trati a upadli. Postihlo to průběžně druhého Švéda Johana Broleniuse, Rakušana Benjamina Raicha, Američana Teda Ligetyho i domácího favorita Jean-Baptistu Grange, který tak nenaplnil francouzský sen o zlaté medaili.

Manfred Pranger

Zastoupil ho však Julien Lizeroux, který po stříbru ze superkombinace vybojoval druhé místo i dnes. "Dvě stříbra jsou dobrá, ale nemohu si pomoci, abych necítil zklamání. Stát se mistrem světa na domácí půdě by bylo něco mimořádného," konstatoval drobný Francouz.

Bronz získal překvapivě Michael Janyk, který vybojoval pro Kanadu první cenný kov ze slalomu v historii šampionátů. "Jsem opravdu překvapený. Věděl jsem, že tuhle sezonu jezdím dobře, ale tohle jsem nečekal," radoval se v cíli šestadvacetiletý Janyk, který byl na minulém šampionátu šestý.

Pranger po vítězství v prvním kole jel jako poslední a věděl, že mu stačí jízda na jistotu, aby udržel výrazný náskok. Jednatřicetiletý vítěz tří slalomů Světového poháru vybojoval první zlato pro rakouské muže na šampionátu, čímž trochu zmírnil rozčarování alpské velmoci.

"Snil jsem o tom opravdu dlouho. Po všem, čím jsem si prošel, je to fantastický pocit," prohlásil Pranger, který kvůli nejrůznějším zraněním přišel celkem o čtyři roky kariéry. Výhrou oslavil nedávné narození syna. "Nejdřív syn a teď tohle. Život už nemůže být lepší," dodal.

Druhý z českých slalomářů Filip Trejbal stejně jako další 38 lyžařů z 75 startujících nedokončil první kolo. Dlouho měl podobný čas jako Krýzl, ale neprojel jednu z posledních branek. "Věděl jsem, že dolní pasáž je hustší. Výjezd do ní se mi povedl, ale pak se mi nepodařilo vejít se do té poslední dvoubranky. Už jsem měl unavené nohy," uvedl Trejbal.

Nijak se nedivil, že slalom dokončilo jen 17 závodníků. "Nemělo vůbec cenu to držet, bylo třeba jet na stoprocentní riziko. Výpadek mě sice mrzí, ale jinak mám z jízdy velmi dobrý pocit. Také mě moc těší, že jsem již necítil vůbec žádnou bolest z jizev po nedávné operaci slepého střeva," dodal český reprezentant.

Slalom mužů:
1. Pranger (Rak.) 1:44,17 (52,49+51,68), 2. Lizeroux (Fr.) 1:44,48 (52,98+51,50), 3. Janyk (Kan.) 1:45,70 (54,37+51,33), 4. Neureuther (Něm.) 1:45,89 (54,98+50,91), 5. Hargin (Švéd.) 1:46,23 (54,42+51,81), 6. Missillier (Fr.) 1:46,46 (55,18+51,28), 7. Thaler (It.) 1:46,54 (55,46+51,08), 8. Krýzl (ČR) 1:46,57 (54,37+52,20), 9. Imboden (Mold.) 1:46,72 (54,88+51,84), 10. Cochran (USA) 1:46,83 (55,98+50,85), ...Trejbal (ČR) - nedokončil 1. kolo.