Nejlepší výsledek za PĚT let! Strachová byla ve slalomu druhá

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Lyžařka Šárka Strachová se po více než pěti letech probojovala na stupně vítězů ve Světovém poháru. Ve slalomu v rakouském středisku Kühtai dnes skončila druhá. Prohrála pouze s olympijskou vítězkou a úřadující mistryní světa Američankou Mikaelou Shiffrinovou, která triumfovala suverénně s náskokem osmi desetin sekundy.

Majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa Strachová byla v elitním seriálu do třetího místa naposledy v listopadu 2009, kdy v Aspenu vybojovala své druhé vítězství. Celkově se na pódium v SP dostala podesáté v kariéře.

"Tyhle momenty jsou jednoduše nádherné," citoval Strachovou server laola1.at. "Po stupních vítězů jsem hodně toužila, protože jsem to naposledy dokázala v roce 2009. Řídila jsem se pocitem, který mi říkal, že musím bojovat, a to bylo správně," uvedla česká závodnice, která předloni překonala vážné zdravotní potíže. Po operaci nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém se k lyžování rychle vrátila.

Strachová se v cíli nadšeně usmívala do kamer a k prvním gratulantům patřil její manžel Antonín, od kterého dostala velkou pusu. Při vyhlášení vypadala dojatě.

Základ k úspěchu položila devětadvacetiletá Strachová v prvním kole, v kterém skončila třetí za Shiffrinovou a vedoucí ženou Světového poháru Slovinkou Tinou Mazeovou. S číslem 13 zvládla výborně prostřední část trati, po které na druhém mezičase dokonce vedla. "První jízda byla velmi dobrá a jsem ráda, že jsem navázala na Aare. Hlavně jsem chtěla riskovat, jet agresivně a dynamicky," uvedla Strachová na sociálních sítích.

Šárka Strachová dojela v rakouském Kühtai na druhém místě

Nakonec se musela sklonit jen před dvěma soupeřkami. Před čtvrtou Marie-Michele Gagnonovou z Kanady měla Strachová k dobru jen 25 setin. Prvních jedenáct lyžařek se vešlo do rozmezí jedné sekundy.

Druhé kolo stavěl rakouský trenér Strachové Klaus Mayrhofer. "Postavil to náročnější než to první, jak jsme se dohodli. Některé závodnice, které byly vepředu, neumí těžší slalomy jezdit a mně to určitě sedělo. Postavil to dobře, protože jsem skončila na stupních," pochvalovala si Strachová.

Bronzová olympijská medailistka jela s velkým nasazením. Nevyvarovala se drobných chyb, v polovině svahu figurovala těsně na druhém místě, ale tentokrát zvládla dobře závěr a v cíli vedla o 12 setin před Švýcarkou Wendy Holdenerovou. "Nezačala jsem druhé kolo nejlíp, bylo tam pár chybiček, ale pak jsem to dohnala. Když jsem v cíli viděla, že svítí zelená, tak přišla velká radost," řekla.

V čele zůstala i po jízdě Mazeové, ale Shiffrinová ukázala své kvality a jasně vyhrála. Obhájkyně malého Křišťálového glóbu se dočkala prvního medailového umístění ve slalomu v sezoně a připsala si desáté vítězství ve své parádní disciplíně.

"Tohle je pro mě i celý tým dodatečný vánoční dárek," radovala se Shiffrinová, která se už v 19 letech stala nejúspěšnější americkou slalomářkou v SP. O jedno prvenství předčila bilanci Tamary McKinneyové, která má na kontě také devět vítězství v obřím slalomu.

V předchozích slalomech v sezoně byla Shiffrinová jedenáctá, pátá a čtvrtá. K návratu na vítěznou notu jí pomohl i nový materiál - změnila lyže i boty. "Ale sebevědomí ještě není úplně stoprocentně zpátky," tvrdila.

Účast v druhém kole těsně unikla Martině Dubovské, která obsadila 32. místo. Od postupu ji dělilo 12 setin. Kateřina Pauláthová skončila na 44. příčce.

SP ve sjezdovém lyžování v Kühtai (Rakousko):

Ženy - slalom:
1. Shiffrinová (USA) 1:43,39 (50,27+53,12), 2. Strachová (ČR) -0,80 (50,52+53,67), 3. Holdenerová (Švýc.) -0,92 (50,95+53,36), 4. Hansdotterová -01,04 (50,87+53,56), 5. Pietiläová-Holmnerová (obě Švéd.) -1,11 (51,03+53,47), 6. Mazeová (Slovin.) -1,24 (50,42+54,21), 7. Hospová -1,45 (51,25+53,59), 8. Zettelová (obě Rak.) -1,51 (51,14+53,76), 9. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,80 (51,17+54,02), 10. Gisinová (Švýc.) -2,10 (51,64+53,85), ...32. Dubovská, 44. Pauláthová (obě ČR) nepostoupily do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Hansdotterová 270, 2. Mazeová 249, 3. Pietiläová-Holmnerová 245, 4. Shiffrinová 219, 5. Strachová 182, 6. Zettelová 168, ...37. Dubovská 9.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 34 závodů): 1. Mazeová 732, 2. Fenningerová (Rak.) 487, 3. Shiffrinová 445, 4. Zettelová 338, 5. Pietiläová-Holmnerová 334, 6. Vonnová (USA) 312, ...17. Strachová 182, 89. Dubovská 9, 104. Křížová (ČR) 3.