Jansrud si zajistil malý glóbus i za sjezd, posedmé slaví i Vonnová

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Norský lyžař Kjetil Jansrud získal malý křišťálový glóbus i za sjezd. Druhou trofej v této sezoně Světového poháru po superobřím slalomu si pojistil díky vítězství ve finále seriálu v Méribelu.

Devětadvacetiletý Jansrud do Francie přijel už s jistým vítězstvím v super-G a náskokem 20 bodů v hodnocení sjezdu. Ten dnes bezpečně uhájil. Druhý z kandidátů na malý glóbus Rakušan Hannes Reichelt totiž skončil až desátý.

"Nevěděl jsem, jak se závod vyvíjí. Trenér mi nic neřekl, tvářil se hrozně vážně. Byl jsem přesvědčený, že Hannes byl hodně rychlý. Vypadalo to možná lehce, ale hlava sváděla těžký boj," řekl Jansrud, jenž startoval s číslem 18 o dvě pozice za Reicheltem. "Kjetil to sjel s ledovým klidem. I já měl skvělou sezonu, loni jsem byl druhý a teď znovu," řekl Reichelt.

Jansrud, olympijský vítěz ze super-G a bronzový ze sjezdu na hrách v Soči, vystřídal na trůnu pro nejlepšího lyžaře v rychlostních disciplínách zraněného krajana Aksela Lunda Svindala. Král posledních let si těsně před sezonou přetrhl achilovku.

Na stupních vítězů v Méribelu Jansruda doplnili loučící se švýcarský veterán Didier Défago a Rakušan Georg Streitberger. Nový vítěz královské disciplíny navíc zdramatizoval boj o velký glóbus, v celkovém pořadí SP se přiblížil rakouskému slalomáři Marcelu Hirscherovi na 64 bodů.

"Dopředu jsem říkal, že s dvěma výhrami ve sjezdu i super-G a hodně dobrým obřím slalomem je všechno možné. Naštěstí všechno zůstalo otevřené a napínavé," dodal norský lyžař.

Celkem 63 bodů, suverénně nejvíce v kariéře, nasbíral v hodnocení sjezdu Ondřej Bank. O závěr sezony ho však připravilo zranění z únorového mistrovství světa v Beaver Creeku.

Program v Méribelu bude ve čtvrtek pokračovat superobřím slalomem, pak přijdou Hirscherovy disciplíny.

5. Paris 745,
6. Reichelt 724, ...36. Bank 199, 118. Krýzl 18, 140. Vráblík (oba ČR) 7.

Sedmý glóbus pro Vonnovou

Už sedmý malý křišťálový glóbus za sjezd přidala do své bohaté sbírky americká lyžařka Lindsey Vonnová. Další triumf potvrdila vítězstvím ve finále Světového poháru v Méribelu a v celém seriálu vyhrála již 66. závod. Glóbů má po dnešku osmnáct a ve čtvrtek může přidat ještě jeden.

"Mám pro ně připravenou novou skříň, vejde se do ní třiadvacet glóbů," prozradila třicetiletá Američanka. Na vrchol se vrátila po promaroděné olympijské sezoně s kolenem. Po dvou operacích překonala během této zimy rekord v počtu výher v SP rakouské legendy Annemarie Moserové-Pröllové, nyní se jí sedmou sjezdařskou trofejí vyrovnala.

V Méribelu si posílila sebevědomí nejrychlejším časem v obou trénincích a všechny soupeřky za sebou nechala i v závodu. Na stupně vítězů ji doprovodily Rakušanky Elisabeth Görglová s Nicole Hospovou.

"Mám hodně ráda tenhle jarní sníh," rozdávala úsměvy staronová královna. "Po dvou letech skoro bez závodů a dvou velkých operacích je to hrozně příjemné. Krásný závěr sezony. Zítra při super-G už to nebude takový tlak," řekla Vonnová.

Další Rakušanka Anna Fenningerová, která na Vonnovou ztrácela před posledním sjezdem 35 bodů, finále nezvládla a skončila osmá. Uhájila však vedoucí pozici v celkovém pořadí SP, tři závody před koncem zimy vede před dnes čtvrtou Slovinkou Tinou Mazeovou o pouhých 12 bodů.