Životní závod Novákové, skiatlon v Lillehammeru dokončila šestá

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Běžkyně na lyžích Petra Nováková skončila šestá ve skiatlonu na 15 km v Lillehammeru a zaznamenala svůj nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Na své triumfy z miniseriálu v Ruce z minulého víkendu navázali suverénními výhrami norští reprezentanti Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová.

Dvaadvacetiletá Nováková se do elitní desítky v SP dostala dosud pouze jednou, téměř na den přesně před rokem byla právě v Lillehammeru v závodě na 5 km desátá. "Je to super! Asi mi tady ta trať sedí," řekla Nováková na svazovém webu po prvním skiatlonu v SP v kariéře.

Jediná česká reprezentantka v závodě se pohybovala v popředí už od klasické části a po 7,5 km přezouvala jako osmá. V bruslení vytvořila trojici na 4.-6. místě s Němkou Nicole Fesselovou a domácí Norkou Maiken Caspersen Fallaovou. V cílové rovince na ně nestačila, i tak si však dojela pro životní výsledek.

"V posledním kole jsem myslela, že ty dvě, co jely přede mnou, už nemůžou, ale ještě trochu mohly, tak si mě pak v závěru daly. Šesté místo je super, aspoň se mám pořád kam zlepšovat," uvedla Nováková, jež v roli české jedničky zastoupila nemocnou Evu Vrabcovou-Nývltovou.

Johaugová týden po vítězství v Ruce zaznamenala další vítězství, a to naprosto dominantním způsobem. Na klasice ujela soupeřkám zhruba o 20 sekund a volnou technikou náskok zvyšovala až na konečných 1:29,3 minuty.

Sprint o druhé místo se Švédkou Charlotte Kallovou těsně vyhrála další domácí běžkyně Heidi Wengová, jež si vynahradila zklamání z Ruky, kde si v závěru spletla trať a mylně finišovala do cíle. Místo boje o druhé místo tehdy skončila devátá.

Ještě větší nadvládu nad "zbytkem světa" předvedlo Norsko ve skiatlonu mužů na 30 km. Domácí běžci obsadili první čtyři místa a do nejlepší osmičky se jich dostalo šest.

Pro vítězství si dojel největší favorit Sundby s náskokem tři čtvrtě minuty před dvojicí Niklad Dyrhaug, Hans Christer Holund. Hvězdný Petter Northug skončil šestý.

Jakš se prvních bodů v sezoně nedočkal, na 37. místě mu k nim chybělo 37 sekund. Další tři minuty ztratil na Sundbyho. Petr Knop dojel padesátý.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru:

Muži - skiatlon (2x15 km): 1. Sundby 1:19:22,9, 2. Dyrhaug -44,0, 3. Holund -46,9, 4. Röthe (všichni Nor.) -1:13,5, 5. Manificat (Fr.) -1:18,2, 6. Northug -1:28,5, 7. Iversen -1:29,2, 8. Glöersen (všichni Nor.) -1:30,2, 9. Volžencev (Rus.) -1:47,2, 10. Harvey (Kan.) -1:57,1, ...37. Jakš -3:37,4, 50. Knop (oba ČR) -5:44,2.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 36 závodů): 1. Sundby 466, 2. Northug 299, 3. Dyrhaug 279, 4. Holund 207, 5. Krogh (Nor.) 204, 6. De Fabiani (It.) 195.

Ženy - skiatlon (2x7,5 km): 1. Johaugová 42:17,7, 2. Wengová (obě Nor.) -1:29,3, 3. Kallaová (Švéd.) -1:29,4, 4. Fesselová (Něm.) -1:54,8, 5. Fallaová (Nor.) -1:56,0, 6. Nováková (ČR) -1:57,1, 7. Kyllönenová -2:21,1, 8. Niskanenová (obě Fin.) -2:22,2, 9. Stadloberová (Rak.) -2:22,5, 10. Östbergová (Nor.) -2:24,0.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 36 závodů): 1. Johaugová 443, 2. Nilssonová (Švéd.) 280, 3. Östbergová 263, 4. Wengová 256, 5. Kallaová 254, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) 217, ...13. Nováková 103, 47. Grohová (ČR) 7.