+
Nenechte si ujít
nejnovější zprávy ze světa
sportu. Sledujte nás na Facebooku a
dozvíte se vše jako první.
1. ledna 2016 • 14:59

Čeští běžci na lyžích na úvod Tour de Ski neuspěli ve sprintu

Autor:
Petra Nováková byla nejlepší z českých reprezentantek na startu Tour de Ski, ale mezi elitu se neprobojovala.
TOP VIDEA
Tihle ovládli ligový galavečer! Podívejte se na společné focení Tihle ovládli ligový galavečer! Podívejte se na společné focení
Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sprinty volnou technikou v Lenzerheide na úvod desátého ročníku Tour de Ski vyhráli specialisté Federico Pellegrino z Itálie a Norka Maiken Caspersen Fallaová. Všech šest českých běžců na lyžích skončilo v kvalifikaci. Nejlépe si vedla Petra Nováková, která obsadila 48. místo.Pětadvacetiletý Pellegrino potvrdil dnešním vítězstvím výbornou formu - po prosincových triumfech v Davosu a Toblachu vyhrál třetí sprinterský závod Světového poháru za sebou. Bronzový medailista z MS ve sprintu dvojic byl v Lenzerheide nejrychlejší už v kvalifikaci a ve finále za sebou nechal o 41 setin Rusa Jevgenije Usťugova a o víc než sekundu Nora Finna Haagena Krogha.

Čtvrtým místem udělal důležitý krok k útoku na třetí vítězství na Tour v řadě jiný Nor Martin Johnsrud Sundby, jehož síla je především v distančních závodech.

Mezi ženami navázala na triumf z Toblachu Fallaová. Úřadující olympijská vítězka za sebou ve finále nechala Švédku Idu Ingemarsdotterovou, jež půjde do druhé etapy Tour jako vedoucí žena průběžného pořadí, neboť sprinterka Fallaová v seriálu pokračovat nebude. Třetí doběhla Norka Ingvild Flugstad Östbergová. Suverénka sezony a favoritka na celkové vítězství Therese Johaugová z Norska vypadla ve čtvrtfinále.

České naději Novákové chybělo na 48. pozici k postupu z kvalifikace 3,49 sekundy. Mezi muži skončil na trati dlouhé 1,5 kilometru sprinter Dušan Kožíšek devětapadesátý a očekávaný lídr českého mužského týmu Martin Jakš byl třiašedesátý.

V sobotu Tour pokračuje závody s hromadným startem klasickou technikou. Ženy pojedou 15 km, muži dvojnásobek.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Lenzerheide (Švýcarsko)
- sprint volnou technikou (1,5 km):
Muži: 1. Pellegrino (It.) 2:43,17, 2. Usťugov (Rus.) -0,41, 3. Krogh -1,26, 4. Sundby (oba Nor.) -10,09, 5. Jönsson (Švéd.) -12,27, 6. Cologna (Švýc.) -59,01, ...59. Kožíšek, 63. Jakš, 88. Knop (všichni ČR) vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Fallaová (Nor.) 3:06,70, 2. Ingemarsdotterová (Švéd.) -0,40, 3. Östbergová (Nor.) -0,54, 4. Caldwellová (USA) -1,03, 5. Jacobsenová (Nor.) -1,09, 6. Nilssonová (Švéd.) -2,33, ...48. Nováková, 50. Grohová, 55. Schützová (všechny ČR) vyřazeny v kvalifikaci.