Sundby a Östbergová vedou i po sprintu pořadí Tour de Ski

0
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

Norský běžec na lyžích Emil Iversen vybojoval ve sprintu klasickou technikou v Oberstdorfu první výhru ve Světovém poháru v kariéře, mezi ženami triumfovala Američanka Sophie Caldwellová. V prestižním seriálu Tour de Ski po čtvrté z osmi etap dál vedou dnes čtvrtý Nor Martin Sundby a jeho krajanka Ingvild Östbergová, která doběhla třetí.

Z českých reprezentantů uspěla pouze Karolína Grohová, která vypadla ve čtvrtfinále a díky 28. místu si podruhé v sezoně připsala body do SP. Další čeští zástupci do vyřazovacích bojů z kvalifikace nepostoupili.

Grohová se mezi 30 finalistek vešla v kvalifikaci 26. časem, poté ale skončila hned v prvním vyřazovacím kole. "Jsem spokojená. Z kvalifikace mám velikou radost, ze čtvrtfinále už takovou ne, ale celkově se určitě raduju," řekla pro svazový web pětadvacetiletá závodnice, která si i první body v sezoně připsala za sprint klasickou technikou v Kuusamu.

Ve čtvrtfinále se nedokázala vyrovnat se zhoršenými podmínkami na trati. "Jak před závody dlouho pršelo, tak stopy už byly hodně rozšlapané, do kopce mi to hodně ujíždělo. To byl asi hlavní problém a rozdíl oproti kvalifikaci," řekla s tím, že rozhodnutí přišlo hned v prvním stoupání. "Holky šly přese mě a já musela jít do stromečku," konstatovala.

Osmnáctý muž průběžného pořadí Tour Martin Jakš obsadil jako nejlepší ze tří Čechů 44. místo, od elitní třicítky ho dělily zhruba tři vteřiny. Dušan Kožíšek byl v kvalifikaci na 56. a Petr Knop na 71. místě. Sandra Schützová doběhla na 51. místě, Petra Nováková skončila po pádu až na 55. příčce a v pořadí Tour klesla na 21. místo.

Östbergová mírně zvýšila svůj náskok na 30,1 sekundy před favorizovanou krajankou Therese Johaugovou, která dnes doběhla pátá. Sundby, jenž vyhrál předchozí dvě etapy Tour, vede stále o více než minutu a půl před dalším Norem Petterem Northugem.

Ve středu čeká lyžaře v Oberstdorfu pátý díl Tour de Ski, kterým budou závody s hromadným startem. Muži absolvují klasickou technikou 15 kilometrů, pro ženy je připravena trasa o pět kilometrů kratší.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

Muži - sprint klasicky (1,2 km): 1. Iversen (Nor.) 2:25,21, 2. Usťugov (Rus.) -1,03, 3. Poltoranin (Kaz.) -1,40, 4. Sundby -4,86, 5. P. Northug (oba Nor.) -10,32, 6. Eisenlauer (Něm.) - 14,19, ...44. Jakš, 56. Kožíšek, 71. Knop (všichni ČR) vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 etap): 1. Sundby 1:38:48,3, 2. P. Northug -1:33,6, 3. Usťugov -1:56,9, 4. Krogh (Nor.) -2:13,4, 5. Poltoranin -2:40,9, 6. Tönseth (Nor.) -2:55,5, ...18. Jakš -4:40,4, 57. Kožíšek -10:27,5, 63. Knop -11:01,8.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 36 závodů): 1. Sundby 868 b., 2. P. Northug 536, 3. Krogh 419, 4. Dyrhaug 353, 5. Röthe (oba Nor.) 349, 6. Pellegrino (It.) 333, ...53. Jakš 34.

Ženy - sprint klasicky (1,2 km): 1. Caldwellová (USA) 2:46,38, 2. Wengová -0,1, 3. Östbergová (obě Nor.) -0,8, 4. Ingemarsdotterová (Švéd.) -3,95, 5. Johaugová (Nor.) -4,71, 6. Nilssonová (Švéd.) -27,43, ...28. Grohová vyřazena ve čtvrtfinále, 51. Schützová, 55. Nováková (všechny ČR) vyřazeny v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 etap): 1. Östbergová 58:11,7, 2. Johaugová -30,1, 3. Wengová -2:16,3, 4. Kyllönenová (Fin.) -3:19,6, 5. Kallaová (Švéd.) -3:37,7, 6. Niskanenová (Fin.) -3:52,4, ...21. Nováková -5:57,0, 49. Schützová -9:00,3, 57. Grohová -10:51,9.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 36 závodů): 1. Johaugová 804, 2. Östbergová 725, 3. Wengová 565, 4. Nilssonová 536, 5. Kallaová 430, 6. Fallaová (Nor.) 410, ...21. Nováková 151, 62. Grohová 10.