Švéd Halfvarsson triumfoval v Lillehammeru, Digginsová překvapila

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Švédský běžec na lyžích Calle Halfvarsson vyhrál v Lillehammeru po pátečním sprintu i dnešní volnou desítku a upevnil si vedení ve Světovém poháru. Češi znovu nebodovali, nejlépe doběhl Aleš Razým na 47. místě s odstupem skoro minuty a půl na vítěze. Volnou pětku pak vyhrála americká běžkyně na lyžích Jessica Digginsová. Nejlepší z Češek byla Petra Nováková na 45. místě.

Halfvarsson vyhrál o pouhých osm desetin před krajanem Marcusem Hellnerem a vedle SP vede i třídenní minitour v Lillehammeru. Třetí na volné desítce dojel Rus Sergej Usťugov. Nejlepší z Norů byl čtvrtý Finn Haagen Krogh.

Razýma od bodované třicítky dělilo více než dvacet vteřin. Další z Čechů Petr Knop obsadil 62. pozici, o místo za ním byl Michal Novák a Jakub Gräf dojel 67. Z českých běžců tak letos ze čtyř závodů dokázal bodovat jen minulý týden Lukáš Bauer.

Volnou pětku žen vyhrála nečekaně Američanka Jessica Digginsová a při svém 116. startu v SP dosáhla na své druhé vítězství. V Lillehammeru za sebou nechala čtveřici elitních Norek. Druhá byla o necelých pět vteřin Heidi Wengová, která je v čele minitour, třetí doběhla Marit Björgenová.

České běžkyně dál čekají na první body v sezoně. Nováková sice začala rychle a na prvním mezičase po 800 metrech měla třetí čas, ale nakonec doběhla 45. s odstupem 1:05,1 minuty na první Digginsovou. Karolína Grohová skončila na 64. místě a o desetinu za ní byla Kateřina Beroušková.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru:
Muži - 10 km volně: 1. Halfvarsson 23:04,9 min., 2. Hellner (oba Švéd.) -0,8, 3. Usťugov (Rus.) -6,7, 4. Krogh -7,4, 5. Krueger -13,2, 6. Sundby (všichni Nor.) -13,5, 7. Cologna (Švýc.) -14,3, 8. Heikkinen (Fin.) -18,5, 9. Manificat (Fr.) -20,4, 10. Harvey (Kan.) -23,5, ...47. Razým -1:25,5, 62. Knop -1:42,3, 63. M. Novák -1:44,9, 67. Gräf (všichni ČR) -1:50,3.

Průběžné pořadí minitour: 1. Halfvarsson 26:03,3, 2. Usťugov -28,1, 3. Hellner -37,9, ...52. Razým -2:13,6, 62. M. Novák -2:33,9, 65. Knop -2:38,9, 68. Gräf -2:44,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Halfvarsson 266, 2. Golberg (Nor.) 145, 3. Niskanen (Fin.) 144, 4. Iversen (Nor.) 144, 5. Krogh 122, 6. Sundby 104, ...72. Bauer (ČR) 2.