Smutná ovládla Jizerskou 50! Mezi muži byl nejlepší Pedersen

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná vyhrála jubilejní 50. ročník Jizerské padesátky. Švédskou soupeřku Brittu Johanssonovou-Norgrenovou porazila o 10,5 sekundy a v seriálu dálkových běhů Ski Classics si připsala páté vítězství za sebou. Mezi muži zvítězil Nor Morten Eide Pedersen před krajanem a obhájcem loňského prvenství Petterem Eliassenem.

Smutná triumfovala ještě jako reprezentantka Rakouska v Bedřichově předloni, loni zvítězila Johanssonová-Norgrenová. Letos nejprve 13 kilometrů před cílem setřásly Norku Astrid Oeyre Slindovou a Smutná pak mohutnými záběry soupaž unikla i vedoucí závodnici Ski Classics.

"Byl to neuvěřitelný závod, jako před těmi dvěma lety. Diváci mě hnali dopředu, moc jim za to děkuju. Jelo se mi strašně dobře, ale posledních pět kilometrů jsem si opravdu hrábla na dno," řekla České televizi Smutná. Její přípravu na závod v Jizerských horách přitom poznamenalo nachlazení, kterému čelila po vítězném maratonu před týdnem v Itálii.

Veteráni Řezáč a Lukáš Bauer se zpočátku drželi ve vedoucí skupině, ale soupeři jim potom ujeli. Trojnásobný vítěz Jizerské padesátky Řezáč byl nakonec na 13. místě nejlepším domácím běžcem, Bauer dojel v rámci přípravy na mistrovství světa v Lahti dvaadvacátý těsně za Jiřím Ročárkem.

Pedersen a loňský suverénní vítěz Eliassen unikli ostatním zhruba 20 kilometrů před cílem a rozhodoval až finiš. "Byl to velice rychlý závod. Souboj s Eliassenem jsem rozhodl asi tím, že jsem dokázal ušetřit síly v závěrečném sjezdu," řekl Pedersen. Třetí skončil s více než minutovou ztrátou další Nor Tord Asle Gjerdalen.

Organizátoři Jizerské padesátky letos změnili tradiční lednový termín, aby se vyvarovali nedostatku sněhu jako v minulých letech. V hlavním závodu se do stopy vydalo na pět tisíc lyžařů.

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém běhu na lyžích:
Muži:
1. Pedersen (Nor./BN Bank) 1:55:53,1, 2. Eliassen (Nor./LeasePlan) -0,5, 3. Gjerdalen (Nor./Santander) -1:13,6, 4. Vokujev (Rus./Russian Marathon) -1:13,8, 5. A. Aukland (Nor./Santander) -1:17,1, 6. Östensen (Nor./BN Bank) -1:25,3, ...13. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -4:50,8, 21. Ročárek (ČR/Atlas Craft) -9:09,9, 22. Bauer (ČR/Pioneer Investments) -9:10,7, 26. Ondrášek -10:05,8, 27. Šretr (oba ČR/Atlas Craft) -10:49,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 1164, 2. Pedersen 855, 3. Hoelgaard (Nor./LeasePlan) 763, ...22. Novák (ČR/Atlas Craft) 259, 23. Řezáč 257, 33. Ročárek 184, 43. Ondrášek 127, 47. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 51. Šrail (ČR/Pioneer Investments) 98, 59. Pšenička (ČR/Silvini Madshus) 78, 63. Bauer 72.

Ženy:
1. Smutná (ČR/Santander) 2:17:34,8, 2. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) -10,5, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) -40,4, 4. Lindborgová (Švéd./Serneke) -6:18,5, 5. Lindstedtová (Švéd./SkiProAm) -8:43,9, 6. Heiskanenová (Fin./Robinson Petshop) -10:02,9, ...10. Adamová Kožíšková (ČR/Mercedes-Benz Atomic) -17:04,7, 11. Kocumová (ČR/Silvini Madshus) -17:22,3, 14. Bořutová (ČR/Mercedes-Benz Salomon) -23:10,3.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová-Norgrenová 1285, 2. Smutná 1270, 3. Slindová 878, ...19. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 20. Moravcová 142, 27. Schützová 66, 30. Zelenková (všechny ČR/Silvini Madshus) 62.