Lyžař Bank obsadil ve slalomu 13. místo

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Český lyžař Ondřej Bank vstoupil do nové sezony Světového poháru 13. místem ve slalomu ve finském Levi a teprve popáté v kariéře v této disciplíně bodoval. Do elitní třicítky se hravě dostal také Filip Trejbal na 17. pozici, závod vyhrál Francouz Jean-Baptiste Grange.

Vítěz předloňského slalomářského SP Grange, který kvůli zranění kolena vynechal velkou část minulé sezony a dnes absolvoval první závod seriálu od loňského prosince, se vrátil ve velkém stylu. Francouzský lyžař vyhrál první i druhé kolo v celkovém čase 1:46,64 a druhého Švéda Andreho Myhrera porazil o 33 setin. Třetí dojel Chorvat Ivica Kostelič.

Bank, jenž ztratil na vítěze dvě a půl sekundy, dosáhl druhého nejlepšího výsledku ve slalomu v kariéře, Trejbal byl lepší jen dvakrát. Bankovým maximem je 11. příčka z roku 2007 ze švýcarského Adelbodenu. "Jsem za ten výsledek rád. Mám dobrou formu, povedlo se mi to," řekl ČTK Bank.

Slalom v Levi byl prvním závodem nové sezony mužské části Světového poháru. Premiérou měl být před třemi týdny obří slalom v Söldenu, kvůli špatné viditelnosti byl však po prvním kole zrušen. Tam Bank do druhého kola ani nepostoupil hlavně proto, že jel zbytečně opatrně.

"To se mi dneska nestalo," prohlásil. Nejel však ani na maximální riziko. "Jel jsem naplno, nebrzdil zbytečně, ale zároveň jsem si říkal, že by nebylo dobré vypadnout. Teď zkusím bodovat v každém závodu, forma skutečně je," uvedl před sjezdem v Lake Louise, který se koná za dva týdny.

Bývalý juniorský mistr světa Trejbal zaostal za Grangem o tři sekundy. "Jsem spokojený. Myslím, že to mohlo dopadnout ještě lépe, ale na první závod to nebylo špatné," uvedl Trejbal, který zopakoval svůj výsledek ze stejného závodu před dvěma lety. "Zjevně mi to tady sedí profilem, ale většinou tady mají skvělou pistu," řekl lyžař, který už byl ve slalomu dvakrát čtrnáctý.

Právě díky tvrdé a kvalitní trati českým lyžařům nevadilo, že startovali s vysokými čísly. Oba věří, že v dalším slalomu budou na startu mezi elitní třicítkou. "To je důležitý, to je hlavní dnešní úspěch," řekl Bank. "Dneska to moc nevadilo, ale v příštích závodech to může být klíčové k úspěchu," přitakal Trejbal.

Do druhého kola nepostoupil sedmnáctiletý Adam Kotzmann, který při svém premiérovém startu ve Světovém poháru obsadil 47. místo. Čtvrtý Čech na startu Martin Vráblík stejně jako dalších 29 závodníků první kolo nedokončil. Předčasně skončili mimo jiné Rakušan Benjamin Raich nebo Američan Bode Miller.

Slalom mužů SP ve sjezdovém lyžování v Levi (Finsko):
1. Grange (Fr.) 1:46,64 (52,32+54,32), 2. Myhrer (Švéd.) 1:46,97 (52,84+54,13), 3. Kostelič (Chorv.) 1:47,61 (53,09+54,52), 4. Deville (It.) 1:47,89 (52,76+55,13), 5. Pranger (Rak.) 1:47,99 (52,82+55,17), 6. Zurbriggen (Švýc.) 1:48,11 (52,91+55,20), 7. Mölgg (It.) 1:48,34 (53,19+55,15), 8. Cousineau (Kan.) 1:48,36 (53,43+54,93), 9. Gini (Švýc.) 1:48,78 (53,88+54,90), 10. Lizeroux (Fr.) 1:48,85 (53,55+55,30), ...13. Bank 1:49,13 (54,09+55,04), 17. Trejbal 1:49,83 (54,35+55,48), v 1. kole 47. Kotzmann 59,09, Vráblík (všichni ČR) nedokončil.