Volnou desítku v Gällivare ovládla Björgenová

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

První závod Světového poháru v běžeckém lyžování vyhrála Norka Marit Björgenová. Na volné desítce ve švédském Gällivare daleko za ní skončily domácí Charlotte Kallaová a Italka Arianna Follisová. Žádná z trojice českých reprezentantek nebodovala.

Třicetiletá Björgenová dnešnímu závodu dominovala od prvních kilometrů. Na mezičase po 2,2 km už měla náskok 12,5 sekundy před Kallaovou, po dalších 4,6 kilometrech ho navýšila už na bezmála půlminutu. V cíli čtyřnásobná olympijská vítězka nejbližší soupeřce Kallaové nadělila 41,1 sekundy.

Kallaová potěšila domácí fanoušky, když o 10,3 sekundy vyhrála těsný souboj s Follisovou o druhou příčku. Závod se naopak příliš nevydařil obhájkyni vítězství ve Světovém poháru Justyně Kowalczykové z Polska, která skončila s více než minutovým mankem sedmá.

Z českých reprezentantek byla nejlepší Eva Nývltová na 40. pozici, kterou od bodované třicítky dělilo 16,7 vteřiny. Ivana Janečková obsadila 52. místo, Klára Moravcová byla o dvanáct příček za ní.