+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
2. března 2016 • 09:02

Excelent Soldiers - svátek lyžařských šílenců. Poletí 40 metrů vzduchem

Autor:
Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Představí se i domáci Daniel Hanka (na snímku)
TOP VIDEA
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
VŠECHNA VIDEA ZDE

První březnový pátek bude svátek všech bláznů a šílenců, kteří propadli sportu zvanému freeskiing, kdy se borci na lyžích rozjíždějí z kopce a z odrazové rampy letí v rychlosti více než 100 km/h vzduchem v prapodivných a pro běžného smrtelníka nepředstavitelných rotacích. V ten den začíná závod Excelent Soldiers v Deštném v Orlických horách, přijedou i vítězové X Games.Závod si po pěti letech své existece získal pevné místo v kalendáři významných domácích sportovních akcí, kvalitou skoku i atraktivitou startovního pole se dokonce zařadil do prestižní kategorie „Gold Event“ v rámci AFP World Tour.

V letošním šestém ročníku jsou na startovní listině vítězové Xgames, mistři světa, vítězové Světového poháru i medailisté z olympiády. „Světová freeski špička má o našem závodě dobré povědomí, teď bylo důležité sladit se termínově s důležitými závody v Evropě, a to se nám povedlo,“ říká Jan Prouza, šéf závodu.

Největším lákadlem pro jezdce především pohodová atmosféra závodů a obří skok, který svými parametry převyšuje i rozměry olympijského skoku v Soči.

Výška odrazové hrany je v úrovni deseti metrů, vzdálenost mezi odrazem a dopadem je 15 metrů, do celkové vzdálenosti mezi odrazem a dopadištěm je však potřeba započítat ještě 10 metrů rovné střechy – jezdec tak musí překonat minimálně 25 metrů, aby bezpečně přistál.

V praxi to znamená, že freeskieři létají vzduchem cca 30 – 40 metrů daleko ve výšce kolem 15 metrů nad okolními sjezdovkami. Závod se odehrává v duchu „soldiers“, tedy bojovníků – vojáků, kteří místo zbraní mají lyže a místo nábojů používají skoky.

Genius loci pohraničního pásma Orlických hor, kde je z doby druhé světové války množství  betonových krytů a střilen, inspiroval tvůrce trati, kteří celý prostor ztvárnili do tématu souboje, útoku a obrany.

Účastní se světová špička

Letošního ročníku se účastní naprostá světová jezdecká špička. Domáci Daniel Hanka bude mít konkurenci z celého světa, za zmínku stojí například Kanaďan Vincent Gagnier, držitel zlaté medaile ze zimních X Games  v roce 2015 v disciplíně Big Air, a čerstvý vítěz závodu Světového poháru v Big Air v Bostonu.

Dorazí i Američan Noah Wallace, držitel bronzové medaile ze světového šampionátu ve freestyle lyžování a snowboardingu z loňského roku, Fin Antti Ollila, účastník olympijských her i X Games,  nejlepší norský freeskier Klaus Finne, či dvojice Italů Ralph Welponer a Lukas Schaefer.

Účast potvrdil i špičkoví Američané - Matt Walker, jeden z největších „stylařů“ a rovněž jeden z nejzkušenějších freeskierů ve startovním poli letošních Excelent Soldiers, pravidelný účastník X Games, kde patří mezi Top 12. Dále Robby Franco, či fenomén posledních let Nick Goepper, trojnásobný vítěz X Games z let 2013 – 2014 – 2015 a bronzový medailista ze zimní olympiády v Soči.

Konkurenci zesílí i trojice Švýcarů, Fabian Bösch, Andri Ragettli, aktuální vítěz Excelent Soldiers z loňského roku a třetí v kompletním hodnocení  Světového poháru ve slopestyle v roce 2015, a Luca Schuler.

Od pátku do neděle akce doprovodí večery plné muziky. V pátek bude hlavní hvězdou večera belgický producent a Dj Netsky, v sobotu pak vystoupí nizozemská trojice Kraak & Smaak. Vystoupí i domácí umělci DJs N´zyma, Akvamena a NobodyListen.

Nedělní vrchol víkendových závodů můžete sledovat ve streamu na www.excelentmag.cz, v zahraničí pak na prestižním kanálu extreme.com.

PROGRAM
Pátek
20:00 - 03:00 Opening ceremony, opening party
20:30 - 23:00 NobodyListen
23:00 - 00:30 NETSKY DJ set
00:30 - 03:00 N'zym

Sobota
09:00 - 16:00 Trénink
18:30 - 19:00 Red Bull Zero Hero
19:00 - 20:00 Dell Night Mission
20:00 - 05:00 Excelent Soldiers Party
20:00 - 23:00 Akvamen
23:00 - 00:30 Kraak & Smaak Sound system
00:30 - 05:00 Akvamen & N’zym

Neděle:
09:00 - 13:00 Trénink
14:00 - 15:00 Quali Heat 1
15:00 - 16:00 Quali Heat 2
17:00 - 19:00 FINALS
19:00 - 19:30 Prize Giving Ceremony

Vstup na sportovní část akce je zdarma, na večerní parties pak návštěvníci zaplatí 290,- Kč.

Vstupenky je možné koupit v síti GoOut.cz


Témata:  sport, freestyle
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze