23. června 2011 • 23:58

Říčanští ragbisté chtějí double

Autor: kpz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ne všechny kolektivní sporty mají v Čechách na růžích ustláno, a přitom dokáží vychovat reprezentanty. Blíží se mistrovství světa v ragby, a proto je zde sonda do fungování jedné z českých ragbyových bašt RC Mountfield Říčany, o které vypráví David Frydrych, prezident klubu a viceprezident České ragbyové unie. Říčany se v sobotu (15) střetnou doma s týmem pražské Slavie ve finále nejvyšší tuzemské soutěže.



V kolektivních sportech jsou mistři většinou z velkých měst. Jak se stane, že klub z malého města, jakým Říčany jsou, je nejenom schopný konkurovat velkým týmům z Prahy a dalších velkých měst, ale také vlastně být nejúspěšnějším ragbyovým týmem posledních deseti let u nás?

„V Říčanech vždy platilo, že ragby jsou Říčany a Říčany jsou ragby, protože náš klub vznikl již v roce 1944 a náš úspěch je postavený na několika faktorech. Asi tím největším je možná prostředí menšího města, kde nehrozí anonymita a kde se známe navzájem a nikdo z nás, ani z vedení a ani z hráčů si nedovolí cokoli vypustit jak na hřišti při utkání, tak při každodenním vedení a organizační činnosti klubu. Jsme úspěšní také díky tomu, že ve spolupráci s radnicí táhneme za jeden provaz a v neposlední řadě jsme měli i pověstné štěstí nejenom na hřišti, ale také na sponzory. A poslední ligová sezona je pro nás maximálně úspěšná, protože se nám podařilo zajistit si nového titulárního sponzora – silnou českou společnost Mountfield, která sídlí nedaleko Říčan.“

Kde vidíte základ úspěchů říčanského ragby v současné době?

„Snažíme se, aby náš klub fungoval na třech pilířích. První je profesionální práce s mládeží a výchova talentů, u kterých je cílem, aby získali další zkušenosti v zahraničí v profesionálních soutěžích. Druhým pilířem je náš lokální patriotismus, díky kterému se nám daří nejenom oslovovat regionální společnosti ohledně partnerství s klubem, ale díky kterému fantasticky funguje spolupráce s vedením města, které náš klub velmi podporuje. Díky patriotismu se k nám do klubu vracejí naši reprezentanti a úspěšní hráči, kteří se poté stále v mnohdy amatérských podmínkách snaží předávat své zkušenosti našim juniorům a dorostencům. A tím třetím pilířem je, dovolím si říci, kvalitní práce vedení klubu.“

Jste ve finále, máte již pro letošní rok splněný cíl, nebo je cílem jednoznačně titul?

„Na základě našich letošních výsledků a předvedené hry je naším jasným cílem titul, resp. double. Již máme Pohár Tondy Frydrycha za vítězství v základní části extraligy a nyní chceme i mistrovský titul. Ragby je tvrdá, ale čestná hra a my chceme vyhrát. Ragbisté říkají, že se ragby hraje na tři poločasy, ty první dva na hřišti a ten třetí v klubovně. My chceme ty první dva poločasy jasně vyhrát, převzít titul a pak ten třetí poločas oslavit nejenom s fanoušky, ale i s protihráči u nás v klubovně. A když nevyhrajeme, posílí nás to do další sezony.“

Jak vnímáte postavení ragby mezi českými sporty?

„Ragby je otloukánek nebo spíš popelka, byť to bude znít poněkud asi divně ve spojení s naším tvrdým sportem. Letos se uskuteční mistrovstvím světa v ragby, který odstartuje 9. září 2011 v novozélandském Aucklandu. Zatímco u nás je české ragby na okraji zájmu, tak toto mistrovství bude, po pořádání olympijských her a mistrovství světa ve fotbale, třetí největší sportovní událostí na světě, která se těší globálně obrovskému zájmu diváků i sponzorů. Na Novém Zélandě nejsou výjimkou desetitisícové návštěvy na ligová utkání, u nás chodí stále stejná skupina fanoušku v počtu pár stovek. Ragby je bohužel stále na okraji zájmu – mediálního, sponzorského i diváckého, a třeba náš klub by bez podpory sponzorů a města neměl šanci přežít.“

V čem je česká ragbyová soutěž jiná než věhlasné zahraniční ligy?

„Především tím, že naše liga není profesionální. U nás neznám hráče, který by se uživil jen hraním ragby. I proto je důležité, aby naši nejlepší šli hrát profesionální ligy do zemí jako je Francie nebo Anglie. A pokud zde budou úspěšní, tak i poté třeba mimo Evropu. Ragbisté u nás neplní stránky bulváru, proto také ragby není tak ve společnosti populární a pro média zajímavé. Což je ale velká škoda, protože věřím, že je to sport, který vás zaujme a který má v sobě vše, co od kolektivního sportu očekáváte – rychlost, vytrvalost, tvrdost, ale také inteligenci, ohleduplnost a úctu k soupeři.“

Můžete být konkrétní v otázce zmíněných financí?

„Rozpočty ragbyových klubů často nedosahují ani jednoho procenta rozpočtů našich profesionálních fotbalových a hokejových klubů, přesto v nich dokážeme vychovat kvalitní hráče a reprezentanty, a to je pro budoucnost českého ragby moc důležité.“

Jaká je budoucnost říčanského ragby?

„Doufám, že pozitivní. Máme za sebou silného sponzora a podporu města, které žije naším sportem, a snažíme se vychovávat nástupce našich sportovců a reprezentantů. Rádi bychom do budoucna v Říčanech vytvořili lepší zázemí nejenom pro naše hráče, ale také pro diváky. A třeba, bude-li to možné, zde realizovali ragbyovou akademii pro ty nejlepší české talenty, ale to je zatím jen v myšlenkách a tajných přáních. Věřím, že důsledná výchova našich nových ragbistů nám přinese úspěchy na mezinárodním poli a díky tomu se stane náš sport mediálně zajímavější nejenom pro sponzory, ale především pro diváky, a divácké návštěvy v budoucnu budou dosahovat alespoň tisíců a ne jen pár stovek.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud