+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
15. prosince 2015 • 13:57

Jak být vrcholovým atletem? Sportovcům radila kapacita v oboru výživy

Autor:
Kariéru vrcholových sportovců ovlivňuje velké množství faktorů
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0. Čech má další nulu SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0. Čech má další nulu
CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na několik dní se v České republice během prosince mihl profesor Luiz Carlos Carnevali Junior, kapacita v oboru výživy sportovců. Pro své příznivce i ostatní měl přichystanou přednášku, týkající se zlepšování sportovního výkonu. "Být vrcholovým atletem je výsledkem více faktorů. Abyste se jím stali, musíte pilně trénovat tělo, psychiku, starat se o výživu a v neposlední řadě i nabírat cenné zkušenosti," řekl Carnevali Junior.Je genetická informace z testu užitečná pouze pro lidi, kteří se snaží zhubnout nebo ji využijí i profesionální sportovci?
"Výsledky analýzy našeho genetického testu nejsou omezeny pouze pro účely hubnutí nebo zvýšení výkonu. Ukazují nám citlivost klientů na celou řadu stimulů, a to z hlediska psychologického, metabolického, ale i genetického. Z tohoto důvodu můžou být informace získané z testu aplikovatelné na celou řadu aspektů lidského života, ať už se jedná o zlepšení výkonu ve sportu, zvýšení energie a zlepšení stravy a také zdraví."

Mohou mít lidé geny, které je předurčují k tomu, aby měli šanci se stát vrcholovými atlety? Nebo je to pouze o tréninku a silné vůli?
"Být vrcholovým atletem je výsledkem více faktorů. Abyste se jím stali, musíte pilně trénovat tělo, psychiku, starat se o výživu a v neposlední řadě i nabírat cenné zkušenosti. Jedním faktorem jsou samozřejmě i genetické predispozice. Je důležité si uvědomit, že všichni máme stejné geny. To co v tomto ohledu hraje roli, abyste mohli být špičkový atlet, jsou polymorfismy určité skupiny genů, které vás odlišují od běžné populace a které mají vliv na individuální výkon ve specifickém sportu.

Profesor Luiz Carlos Carnevali juniorProfesor Luiz Carlos Carnevali junior

To je třeba příklad Emila Zátopka, kterého jste v nedávné době zmiňoval, můžete nám říci více o jeho tréninkových metodách z Vašeho odborného hlediska?
"Někdo, kdo se věnuje cvičení a tréninkovým plánům, zvláště pak HIIT (vysoce intenzivní intervalvový trénink), jako já více než 15 let, má povinnost znát příběh Emila Zátopka! Emil Zátopek byl prvním atletem, který začal s HIIT tréninkem a od vrcholu jeho kariéry v roce 1952 potvrzoval jeho efektivitu tím, že vyhrál tři Olympijské hry po sobě."

Mohl byste vysvětlit, jaké užitečné genetické informace pro sportovce jsou poskytovány v  testu ValensFit?
"Všechny parametry vztažené ke genotypu člověka vychází ze dvou oblastí: jsou jimi naše okolí a genetická dispozice. Proto, abychom mohli geny správně stimulovat, musíme vědět, jak budou na stimuly reagovat. Test ValensFitu poskytuje informace o genech, které mají přímý vliv na sportovní výkony. Například gen PGC1A je přímo odpovědný za VO2 MAX (kapacita plic). Jsou ale i další geny, které přímý vliv nemají, ale jsou důležité z metabolického hlediska, jako je např. ADIPOQ, který ovlivňuje známý jojo efekt. Dozvíte se, jestli máte sprinterský gen, jestli je pro vás vhodnější vytrvalostní nebo silový trénink, atd. Celkově je tak možné se získanými  informacemi z ValensFit testu vytvořit více personalizovaný a efektivnější tréninkový plán."

Jak vidíte budoucnost profesionálního sportu a tréninkových metod? Budou se vyvíjet dále ve stejném duchu nebo očekáváte změny?
"S vědeckými objevy se zlepšují i tréninkové a výživové plány. Tuto skutečnost pozorujeme již posledních 100 let. Z mého pohledu profesionální sportovci, kteří dokáží spojit tyto dva aspekty budou mít obrovský náskok před ostatními. Není pochyb, že věda napomáhá sportovním výkonům. Nicméně, být špičkovým atletem, je výsledkem mnoha faktorů přesahující genetickou výbavu a výživový plán."

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze