19. ledna 2016 • 11:15

Stolní tenisty na MS čekají šampioni z Číny, ženy potkají Japonsko

Iveta Vacenovská by měla být oporou českého týmu na mistrovství světa družstev
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:0. Rozhodli Šural a Karavajev CELÝ SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:0. Rozhodli Šural a Karavajev
Explzeňský Rajtoral (†31) spáchal sebevraždu. Podívejte se na jeho kariéru Explzeňský Rajtoral (†31) spáchal sebevraždu. Podívejte se na jeho kariéru

Těžké soupeře dostaly české týmy stolních tenistů a tenistek do svých skupin na mistrovství světa družstev v Kuala Lumpur (28. února- 6. března). Muži se v elitní kategorii utkají s Čínou (obhájci titulu), Rakouskem (mistři Evropy), Tchaj-wanem, Řeckem a KLDR. České stolní tenistky budou hrát proti vicemistryním světa z Japonska, Německu (mistryně Evropy), KLDR, Thajsku a Brazílii.

„Čína úřadující mistři světa, Rakousko úřadující mistr Evropy, Tchaj-wan jsou v podstatě také Číňané a Řekové nás na mistrovství Evropy porazili,“ vypočítává reprezentační trenér mužů Jindřich Panský. „KLDR – to jsou poměrně neznámí hráči, protože tolik necestují, ale nesmírně nebezpeční! Co k tomu dodat? Los příznivý nebyl.“

Těžká skupina čeká i na ženy. „Skupina má dva velké favority - Japonsko a Německo,“ míní trenér Pavel Krpec. „Pak tam máme velmi silný tým KLDR, jehož hráčky nejezdí na turnaje World Tour, ale na mistrovství světa vždy prokazují, že patří do světové špičky. Z našeho pohledu to určitě bude velmi těžké mistrovství. Dostat se mezi první tři týmy v naší skupině by byl vynikající výsledek.“

V elitní Championships divizi je v obou kategoriích 24 nejlepších týmů světa. Z každé ze čtyř šestičlenných skupin postupují do bojů o 1. až 12. místo pouze tři nejlepší. Vítězové skupin jdou přímo do čtvrtfinále, další hrají osmifinále. Zbytek čeká boj o udržení mezi elitou.

Na minulém mistrovství světa družstev v Tokiu (2014) skončily české ženy patnácté, muži se vraceli do elitní kategorie. Celkově skončili na 27. místě. V ženském týmu jsou Iveta Vacenovská, Hana Matelová, Renata Štrbíková a Dana Čechová. V mužích jsou nominovaní Dmitrij Prokopcov, Tomáš Konečný, Lubomír Jančařík a Pavel Širůček.