+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
5. dubna 2016 • 14:41

Novinka s dotacemi pro sport. Budou se přidělovat na tři roky

Autor: ,
Ministryně školství Kateřina Valachová
TOP VIDEA
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Státní dotace na sport se budou od příštího roku přidělovat na tři roky. Ministerstvo školství by mělo konkrétní podmínky zveřejnit do konce června, uvedla na dnešní tiskové konferenci ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). V roce 2017 by mělo jít na sport ze státního rozpočtu šest miliard korun, potvrdila společně s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Letos sport od státu dostává 3,7 miliardy korun.Nyní se dotace na sport rozdělují každoročně, tříleté programy by měly sportovnímu prostředí přinést větší jistotu. Ministerstvo by mělo společně s podmínkami zveřejnit i částky, které budou na jednotlivé účely určeny. Peníze budou přerozdělovány na základě počtu členů, které žadatelé předloží.

Původně se kvůli tomu měl vytvořit rejstřík sportovců, místo něj však vznikne rejstřík žadatelů. "Ti na základě metodiky předloží seznam členů a to bude podpůrný argument pro udělení dotací. Šlo nám o to, aby peníze mířily přímo na svazy a kluby a nebylo to přes další instituce," uvedl na dnešní tiskové konferenci šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Měla by zůstat zachována současná struktura deseti dotačních programů podle účelu. Vláda preferuje podporu sportu dětí a mládeže. Pro ministerstvo školství je vlajkovou lodí takzvaný program osm, v němž rozděluje peníze určené na sport dětí a mládeže přímo jednotlivým sportovním klubům, nikoliv prostřednictvím svazů. Letos je v něm 362 milionů korun. "Pro příští rok si představujeme mnohem výraznější částku, kterou ale zatím neprozradíme," uvedla Valachová. Připustila, že se jednalo o rovné miliardě korun.

Sportovci zřejmě přijdou o přímy z loterií

Zřejmě se už nic nezmění na tom, že sportovci přijdou o příjmy z loterií odvedené přímo na sport mimo státní rozpočet, které rozděloval Český olympijský výbor. Ten to kritizoval. "ČOV odvedl skvělou práci, ale dnes není důvod rozdělovat peníze na sport ze dvou míst," uvedl Babiš.

Pokud tato změna skutečně nastane, ministerstvo školství na rok 2017 vypíše zvláštní dotační program, v němž budou moci s podporou státu pokračovat projekty financované nyní z loterijních peněz. Jedná se zejména o zaměstnávání kvalitních mládežnických trenérů.

Ministr financí také chce, aby více než polovina výnosů z hazardu, která nyní směřuje do rozpočtu obcí, šla přímo na sport. Nyní obce tyto prostředky rozdělují vedle sportu i na jiné účely. Obcím by se to mělo kompenzovat změnou rozdělení daní.

V roce 2018 by sport mohl dostávat 80 procent současného podílu obcí, o rok později 90 procent a od roku 2020 celý podíl. Pro rok 2018 by to odpovídalo zhruba sedmi miliardám korun, odhadl Babiš. Pro tento návrh ale musí teprve získat podporu koalice, vlády a poslanců.

Jansta by navíc uvítal, aby zákon o sportu, který chce Valachová připravit do konce roku, fungoval podobně jako na Slovensku. "Je tam garance, že celkové peníze pro sport nesmí klesnout pod částku z předchozího roku, protože u hazardu jde samozřejmě o proměnnou částku," uvedl.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze